"Jätame ära mõttetu sotsiaalmaksu langetamise," kirjeldas SDE esimees Jevgeni Ossinovski neljapäeval tulevase valitsusliidu kavade katteallikaid. "Kehtestame enamiku teiste Euroopa riikide eeskujul pangalõivu väga madala määraga, et suurendada pankade solidaarset panust," lisas ta.
Samuti plaanib uus koalitsioon piirata kasumi maksuvaba väljaviimist Eestist. Tema sõnul töötab täpse kava välja rahandusministeerium ning esimesed tulud peaks see eelarvesse tooma 2020. aastaks. Samuti lihtsustab uus võimuliit firmaautode maksusüsteemi.
"Samuti viime sisse suhkrujookide maksu, mis maksustab täiendavalt lisatud suhkruga joogid, võime seda nimetada limonaadimaksuks," rääkis Ossinovski. Veel plaanib koalitsioon oluliselt kiirendada veini, siidri ja õlle aktsiisitõusu.
Lisaks kavatseb uus võimuliit vähendada eluasemelaenu intresside tulumaksuvabastust, nii et väikestel laenudel vabastus säilib, aga suurema mahuga laenudel väheneb. Samuti vaatab koalitsioon üle hoiuseintresside maksuvabastuse.
Samuti on võimuliit kokku leppinud gaasiaktsiisi tõusu ka edaspidi, nii et kui praegu on otsused vastu võetud kuni 2017. aastani, siis aktsiis tõuseb ka 2018., 2019. ja 2020. aastal.
Valitsus tahab kehtestada mootorsõidukite registreerimisele tasu, mille määr oleneb auto võimsusest. Samuti kavatseb uus valitsus Ossinovski sõnul reformida väärteomenetlust, nii et osa trahve hakkab sõltuma inimeste sissetulekust.
Uus võimuliit kavatseb ära jätta 2018. aasta diisliaktsiisi tõusu ning loobuda majutusasutuste käibemaksutõusust. Ettevõtete tulumaksukoormust tahab uus võimuliit vähendada stabiilsete maksete puhul 20%-lt 14%-le.
"Tulumaksureform, see on selle koalitsiooni üks väga oluline põhimõtteline muudatus. Siiamaani kehtinud maksusüsteemi oleme ümber teinud," ütles Keskerakonna esimees ja tõenäoline tulevane peaminister Jüri Ratas.
"Tulumaksumäär ei tõuse, see jääb 20 protsendile. Astmeid on täpselt sama palju, kui on täna. Aga põhiline eesmärk on see, et selle maksureformiga kõnetame 86% Eesti tööealisest elanikkonnast. See on üle 500 000 Eesti inimese, kes käivad igapäevaselt tööl, see puudutab neid," rääkis ta.
Ratas ütles, et kõige olulisem muudatus on aga see, et tulumaksuvaba miinimum tõuseb 170 eurolt 500 eurole. "Reform jõustub 1. jaanuarist 2018," lisas Keskerakonna esimees.
Ratas märkis, et kuni 1200 eurot teeniv inimene saab kuus 62 eurot rohkem kätte kui praegu. Alates 2100 eurost aga maksuvaba tulu määr kaob. "Sellest rohkem teeniv inimene saab kuus 38 eurot vähem kätte võrreldes kehtiva plaaniga," rääkis Keskerakonna esimees.