02.10.2024 Kolmapäev

10 korda kallim kohustuslik vastutuskindlustus teeb tervisekeskustele liiga

Eesti Esmatasandi Tervisekeskuste Liidu hinnangul on esmatasandil riskid patsiendile märksa väiksemad kui haiglatel, mistõttu tuleks vastutuskindlustuse riskimäär ümber hinnata, et patsiendi ravile mõeldud raha oleks võimalikult otstarbekalt kasutatud.
Kohustusliku vastutuskindlustuse seaduse kohaselt tuleb kõigil tervishoiuteenuse osutajatel sõlmida kohustuslik vastutuskindlustuse leping.
Kohustusliku vastutuskindlustuse seaduse kohaselt tuleb kõigil tervishoiuteenuse osutajatel sõlmida kohustuslik vastutuskindlustuse leping. Foto: RUP
1. novembril jõustuv patsiendikindlustuse süsteem sunnib tervisekeskused üle minema kohustuslikule vastutuskindlustusele, mis on võrreldes praegu kasutatava vabatahtliku kindlustusega kümme korda kallim.

„Meil ei tehta suuri operatsioone ega võeta vastu sünnitusi – tervisekeskustes osutatakse teenuseid peamiselt laua taga ja invasiivne ravi piirdub enamasti süstidega. Sellegipoolest on seaduse vaates perearsti külastus potentsiaalselt sama ohtlik kui operatsioon haiglas, millest tulenevalt hinnatakse riskid sama suureks ning seda peegeldavad ka võrdsed kindlustusmakse määrad,“ ütles Eesti Esmatasandi Tervisekeskuste Liidu juhatuse liige Georg-Marten Lanno.

Ettepanek hinnata riskid ümber

Esmatasandi tervisekeskuste liidu hinnangul on vastutuskindlustus vajalik patsiendiohutuse süsteemi komponent, mis soodustab ravivigadest ja ohujuhtumitest teavitamist ning nende ennetamist, kuid esmatasandi tervisekeskuste spetsiifikat arvestades peaks neile kehtima planeeritavast kümme korda väiksem riskimäär.

„Teeme ettepaneku hinnata riskid ümber ja viia vastutuskindlustuse riskimäär esmatasandi teenuse iseloomuga vastavusse, sest tervisekassa kindlustuskulusid valdavas osas ei hüvita ja esmatasandil selleks raha ei ole,“ sõnas Georg-Marten Lanno.
„Meile tundub vale, et niigi nappiv raviraha liigub tervishoiust väljapoole kindlustusandja taskusse. Neid vahendeid saaks kasutada teenuse parandamiseks meditsiinilise abi osutamisel. Seaduse praeguse redaktsiooni jõustumisel peaksime kindlasti ümber korraldama kogu oma tegevuse ja kärpima kriitilise tähtsusega kulusid. See ei toeta tervishoiusüsteemi eesmärke ega ole patsiendi huvides,“ lausus Lanno.
 
1. novembril jõustuva tervishoiuteenuse osutaja kohustusliku vastutuskindlustuse seaduse kohaselt tuleb kõigil tervishoiuteenuse osutajatel sõlmida kohustuslik vastutuskindlustuse leping 30 päeva jooksul ehk 1. detsembriks. Praegu on tervisekeskustel sõlmitud vabatahtlikud vastutuskindlustuse poliisid, mida pole enam võimalik pikendada. Kohustuslik vastutuskindlustuse poliis on praegustest vabatahtlikest kindlustuspoliisidest kümme korda kallim.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255