24.11.2023 Reede

Juristide liit: anomaalne õigusloome ja riigivalitsemine peab lõppema

Eesti Juristide Liit kutsub riigikogu ja erakondi üles taastama tavapärane õigusloome, loobuma obstruktsioonist ja eelnõude vastuvõtmise sidumisest valitsuse usaldusega.

Meelis Pirn, vandeadvokaat, Eesti Juristide Liidu president
Meelis Pirn, vandeadvokaat, Eesti Juristide Liidu president Foto: erakogu

"Põhiseaduse kohaselt on Eesti demokraatlik parlamentaarne riik, kus riigivõimu teostatakse põhiseaduse ja sellega kooskõlas olevate seaduste alusel. Eesti inimene usub ja austab põhiseadust kui õigusriigi alust ning seaduste loomise devalveerimine kahjustab demokraatiat ja usaldust parlamendi ning riigi vastu," märkis liidu president, vandeadvokaat Meelis Pirn.

Tema sõnul on riigikogu töö seaduste välja töötamine ja otsuste vastu võtmine, kuid väljakujunenud
õigusloomeprotsess käriseb.

Opositsioon takistab parlamendi põhitöö tegemist õigusloome ummistamisega, koalitsioon vastab väljakujunenud töökorra eiramisega,

nentis ta.

"Aastaid tagasi töötati välja hea õigusloome tava, mis sai oluliseks mõõdupuuks seaduste kvaliteedi hindamisel. Źürii valis igal aastal parima ja halvima seaduse, mille hääletamisel sai osaleda ka rahvas. Konkurss lõppes mõned aastad tagasi, sest korraldajad leidsid, et on eesmärgi saavutanud; hea õigusloome tava on juurdunud. Justiitsministeeriumi algatusel juurutati põhjalik väljatöötamiskavatsuse kohustus ja mõjude hindamise metoodika," selgitas Pirn.

"Seda ehmatav on nüüdne õigusloomeline hoolimatus ning millise eeskuju see annab igapäevasele õigusloomele. Väljatöötamiskavatsustest on tihti loobutud, mõjud hindamata või tehtud pinnapealselt; huvigrupid on kaasamata või on see näiline paaripäevase kooskõlastusaja tõttu; kobareelnõud seotakse valitsuse usaldushääletusega, et vähendada parlamentaarse debati võimalust. Riigijuhtimise maine kahjustub ja see muutub julgeolekuriskiks," leiab liit.

Riigikogu kiitis novembris 2020 heaks õigusloomepoliitika põhialused aastani 2030, mille kohaselt järgivad kvaliteetse õigusliku lahenduse saavutamiseks nii valitsus kui ka riigikogu kõrvalekaldumatult hea õigusloome põhimõtteid.

Riigikogu võtab vastu üksnes sellise seaduse, mis vastab hea õigusloome põhimõtetele. Õigusloomepoliitika on kaasav, ettenähtav ja teadmuspõhine. Lahenduste väljapakkumisel hoidutakse ülereguleerimisest ja liigsest kiirustamisest. Ühiskonnas kokkulepitud õigusloomereeglite järgimine demonstreerib demokraatia arenguastet.

"Austatud riigikogu liikmed, hoolimata teie erakondlikust kuuluvusest, kutsume Teid käesolevaga üles näitama riigimehelikkust ja ületama tekkinud patiseis," ütles Pirn.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255