Kohus mõistis Leedole ja Saaremaa Laevakompanii endisele juhatuse liikmele Tõnis Rihvkile karistuseks kaks aastat ja kuus kuud tingimisi vangistust nelja-aastase katseajaga.
Saaremaa Levakompanii endisele nõukogu liikmele Lennart Viikmaale mõistis kohus karistuseks poolteist aastat vangistust tingimisi kolmeaastase katseajaga ning endisele juhatuse liikmele Grete Kundratsile aasta ja kolm kuud vangistust tingimisi kahe aasta ja kuue kuu pikkuse katseajaga.
Pankrotikuritegu, dokumendi võltsimine ja võltsitud dokumendi kasutamine on tõendatud
Holostovi Kinnisvarahalduse AS-i tunnistas kohus juriidilise isikuna süüdi ja mõistis karistuseks rahalise karistuse 250 000 eurot kaheaastase katseajaga.
Kohus tunnistas Tõnis Rihvki, Vjatšeslav Leedo ja Lennart Viikmaa süüdi AS-i Saaremaa Laevakompanii maksejõuetuse põhjustamises. Grete Kundrats tunnistati kohtus süüdi dokumendi võltsimises ja SLK maksejõuetusele kaasaaitamises. Lisaks mõisteti AS Holostovi Kinnisvarahaldus süüdi võltsitud dokumendi kasutamises.
Kohus rahuldas OÜ Reyna Trade tsiviilhagi ja mõistis Leedolt, Rihvkilt ja Viikmaalt solidaarselt kannatanu kasuks 314 338 eurot, pluss viivise. Tsiviilhagi tagamiseks seatud keelumärked ja kohtuniku hüpoteegi jättis kohus muutmata kuni tsiviilhagi täitmiseni.
AS-ilt Holostovi Kinnisvarahaldus mõistis kohus konfiskeerimisele kuuluva kriminaaltuluna välja 4 099 345 eurot, mis tuleb tasuda kolme kuu jooksul kohtuotsuse jõustumisest.
Kohus on varem konfiskeerinud süüteoga saadud vara ja seadnud kohtulikud hüpoteegid AS-i Holostovi Kinnisvarahaldus kinnisasjadele riigi kasuks. Teisipäevase otsusega jättis kohus need määrused muutmata kuni nõude täitmiseni summas 773 180 eurot.
Rihvk, Leedo, Kundrats ja AS Holostovi Kinnisvarahaldus peavad tasuma menetluskuluna riigituludesse 6197 eurot, Viikmaa 18 462 eurot.
Kohus leidis, et pankrotikuritegu ja dokumendi võltsimine ning võltsitud dokumendi kasutamine on leidnud tõendamist süüdistuses toodud asjaoludel. Kohus märkis, et kõik neli osategu olid omavahel seotud ja kandsid eesmärki põhjustada SLK maksejõuetus.
„Süüdistatavad panid teod toime kavatsetult, et SLK maksejõuetus süveneks ja võlausaldajate nõuded jääksid rahuldamata,“ kinnitas kohus.
Karistuse mõistmisel võttis kohus arvesse mõistlikku menetlustähtaega, kehtivat kohtupraktikat ja seda, et süüdistatavad on varem karistamata ning uusi kuritegusid pole nad toime pannud.
Äritegevusest tulenevaid probleeme ei saa lahendada varadega skeemitades
Majandus- ja korruptsioonikuritegude ringkonnaprokuratuuri vanemprokuröri Kaido Tuulemäe sõnul on tegemist pika ja mahuka kohtumenetlusega, mistõttu on prokuratuuril hea meel, et maakohtu otsusega jõuti esimese vaheetapini õigusselguse loomisel.
„Kohus nõustus süüdistuses esitatud seisukohtadega ning andis otsuses mõista, et äritegevusest tulenevaid probleeme ei saa lahendada varadega skeemitades ja tahtlikult äriühingu varalist seisu kahjustades. Lisaks on oluline, et kohus mõistis süüdistatavatelt välja kriminaaltulu, mille tasumine on tagatud ligikaudu 800 000 euro ulatuses kohtueelse menetluse käigus arestitud varadega,“ ütles Tuulemäe.
Vanemprokuröri sõnul on oluline mõista, et kuigi igal äriühingul on omanik, ei tähenda see, et äriühingu tegelikud kasusaajad võivad probleemide tekkides vabalt liigutada juriidilise isiku ehk ettevõtte varasid vastavalt omaniku huvidele.
„Prokuratuuri esitatud tõendeid tervikuna analüüsinud kohus leidis, et SLK varade tõstmine teise ettevõtte bilanssi kahjustas teadlikult SLK majanduslikke huve,“ lausus Tuulemäe.
„Loodetavasti saadab tänane kohtuotsus laiema sõnumi, et riik seisab kindlalt ettevõtete huvide eest – isegi siis, kui nende loojad ja juhid on jätnud äriühingu huvid tagaplaanile. Siiski mõistame, et tegemist on alles esimese astme kohtu lahendiga, millele järgnevad vaidlused kõrgemates kohtuastmetes,“ ütles vanemprokurör.
Tuulemäe taotles septembris kohtuvaidluste käigus Leedole karistuseks kolmeaastast reaalset vangistust. Saaremaa Laevakompanii juhatuse liikmele Tõnis Rihvkile nõudis prokurör samuti kolmeaastast vangistust. Tehingute ajal Saaremaa Laevakompanii nõukogu liikme ametis olnud Lennart Viikmaale nõudis prokurör kahe aasta pikkust vangistust. Saaremaa Laevakompanii raamatupidajale ja endise juhatuse liikmele Grete Kundratsile taotles prokurör aasta ja kaheksa kuu pikkust tingimisi vangistust kaheaastase katseajaga.
Juriidilise isikuna kohtu all olevale Leedo firmale Holostovi Kinnisvarahalduse AS nõudis prokurör 250 000 euro suurust rahalist karistust.
Eesmärgiks oli raskendada SLK pankroti korral võlausaldajate nõuete tagamist
Prokuratuur heidab endisele Saaremaa Laevakompanii nõukogu esimehele Vjatšeslav Leedole ning teistele süüdistatavatele ette, et oma 2016. aastal alanud tegevustega kahjustasid nad teadlikult ja oluliselt Saaremaa Laevakompanii varalist seisundit.
Süüdistuse järgi viidi SLK-st 2016. aasta alguses välja esmalt neli miljonit eurot, kui SLK omandas AS Holostov Kinnisvarahalduse aktsiad, mille eest maksis enam kui viis miljonit eurot, kuid mille õiglane hind oli ligikaudu miljon.
Sama aasta suvel asutas SLK neli uut osaühingut, kellele võõrandas enda omandis olnud neli parvlaeva, misjärel müüdi need neli osaühingut täies ulatuses Holostov Kinnisvarahalduse kontrolli all olevatele ettevõttele. Süüdistuse järgi ei olnud need tehingud SLK-le majanduslikult otstarbekad ega vajalikud ning kahjustasid taas SLK varalist seisundit.
Järgnevalt heidetakse süüdistuses ette, et 2018. aasta alguses korraldas Leedo uue ning tema kontrolli all osaühingu loomise, mille kasuks panditi SLK omanduses Holostovi Kinnisvarahalduse aktsiad. Seejuures anti loodud osaühingule õigus panditud aktsiad ka võõrandada. Aktsiate selliselt pantimine ei ole süüdistuse kohaselt SLK huvides ning selle eesmärgiks oli raskendada SLK pankroti korral võlausaldajate nõuete tagamist.
Süüdistus on esitatud ka selles, et Vjatšeslav Leedo heakskiidul võltsiti 2018. aasta kevadel 2006. aasta kuupäevaga garantiikiri, mille kohaselt andis SLK AS-ile Saare Finants (Holostov Kinnisvarahaldus on selle AS-i õigusjärglane) kohustuste täitmiseks OÜ Narva-Line ees garantii summas 300 miljonit krooni. Seejärel kasutas Holostovi Kinnisvarahaldus võltsitud garantiikirja, et esitada hagiavaldus SLK vastu, mille maakohus rahuldas ning mõistis SLK-lt välja 18,9 miljonit eurot.