16.12.2016 Reede

Õiguskantsler: lotopileti ostmisel isiku tuvastamine on põhiseaduslik

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul ei ole inimeste dokumentide kontrollimine lotopiletite ostmisel liigne isikuvabaduse riive ja on seega põhiseadusega kooskõlas.

"On mõistetav, et lotopileti ostmisel isikut tõendava dokumendi esitamine on ebamugav inimestele, kellele loterii mängimine probleeme ei põhjusta, ent see on vajalik hasartmängusõltlaste huvide kaitseks. Lotopileti ostmisel isiku tuvastamine on põhiseadusega kooskõlas," ütles Madise oma kirjalikus hinnangus.

Kohustus end ostu sooritamisel identifitseerida riivab isiku eraelu puutumatust, sest võimaldab müüjal tuvastada, kes ostu teeb. Müüja kontrollib ostja isikukoodi või selle puudumisel perekonnanime, eesnime ja sünniaja järgi hasartmängu mängimise piirangute isikute nimekirjast, kas loteriipileti võib müüa. See on isikuandmete töötlemine, mis riivab samuti ostja õigust privaatsusele. Need eraelu puutumatuse riived on õiguskantsleri hinnangul siiski väheintensiivsed.

Hasartmänguseaduse muutmise seaduse seletuskirja kohaselt õigustab eraelu puutumatuse põhimõtte riivet vajadus kaitsta hasartmängusõltuvusse sattunud mängijate huve. Eestis mängib loteriid 43% 16–74-aastasest elanikkonnast. 3% kõikidest mängijatest ehk ligi 13 000 inimest on hinnatud "tõenäoliselt patoloogilisteks". Patoloogilistel õnnemängude mängijatel on raha peale mängimisega probleeme.

Põhiseaduse kohaselt võib riik õigust eraelu puutumatusele riivata tervise kaitseks. Inimese tuvastamine lotopileti ostmisel on Madise hinnangul õigustatud, sest see on vajalik, et aidata patoloogilistel hasartmängude mängijatel sõltuvusest vabaneda. Arvestades vajadust võimaldada ligi 13 000 loteriist sõltuvuses oleval isikul võidelda enda haigusega, ei ole kohustus end loteriipileti ostmisel tuvastada ülemäärane, märkis õiguskantsler.

Alates 2016. aastast on võimalik piirata lisaks enda õigusele mängida õnnemänge ehk kasiinomänge ka õigust mängida lotot ehk spordiennustusi ja klassikalist loteriid. Igaüks saab end kanda hasartmänguseaduse alusel loodud hasartmängu mängimise piirangutega isikute nimekirja. Hasartmängude korraldajad peavad tagama, et nimekirja kantud isikul ei võimaldata neid hasartmänge mängida.

Kohustuse täitmiseks tuvastavad klassikalise loterii korraldajad alates jaanuarist igakordselt lotopileti müümisel ostja isiku ning kontrollivad, kas ta on kantud piirangutega isikute nimekirja.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255