12.09.2016 Esmaspäev

Ombudsman aitab ühinguid Euroopa Liidu haldusomavoli vastu

Eesti on täieõiguslik Euroopa Liidu (EL) liikmesriik juba üle kümne aasta ning enamik euroliidu institutsioone saanud selle aja jooksul ettevõtjatele juba üsna tuttavaks, kuid Euroopa ombudsmani olemasolust, ülesannetest ja pädevusest teavad veel vähesed.

Tõnis Tamme, vandeadvokaat, partner
Tõnis Tamme, vandeadvokaat, partner Foto: Advokaadibüroo TRINITI

Nimelt saavad kõik äriühingud ja muud ühingud ja organisatsioonid, kelle registrijärgne asukoht on Euroopa Liidus, esitada EL-i institutsioonide ja asutuste (v.a Euroopa Liidu kohus) haldusomavoli ja -suutmatuse korral kaebuse Euroopa ombudsmanile.

Prantsusmaal Strasbourgis asuv ombudsman uurib kaebusi, mille põhjuseks on EL-i institutsioonide-asutuste haldusomavoli, s.h halduspuudulikkus või -suutmatus. Olukorrad, kus ei järgita hea halduse põhimõtet, rikutakse põhiõigusi või esineb muu õigusvastane käitumine mõne EL-i institutsiooni poolt, on muu hulgas makseviivitused, lepinguvaidlused, probleemid pakkumiskutsetega, keeldumine teabele juurdepääsu andmisest, põhjendamatu viivitus halduse teostamisel jne.

Euroopa ombudsman ei saa uurida liikmesriikide võimuorganite (sealhulgas kohalike omavalitsuste) kohta esitatud kaebusi, riiklike kohtute või ombudsmanide tegevust või kaebusi teiste äriühingute või isikute peale.

Aegumistähtaeg on kaks aastat

Oluline on meeles pidada, et kaebust ombudsmanile ei saa esitada, kui etteheidetavast sündmusest on möödas rohkem kui kaks aastat või kui enne kaebuse esitamist ei ole asjaomase EL-i institutsiooniga oma pretensiooni lahendamiseks (sealhulgas hüvitise saamiseks) eelnevalt kirjalikult ühendust võetud, samuti siis, kui siseriiklik menetlus samas küsimuses on veel käimas.

Ombudsmanile kaebuse esitamise eest eraldi tasu ega lõivu ei võeta. Kaebuse esitamiseks on ametlikul kodulehel abistav küsimustik ja kaebuse vorm ning menetluse tempo on üldiselt suhteliselt kiire.

Tüüpilised juhtumid

Tavapärased kaasused, mille asjus ombudsmani poole pöördutakse, on Euroopa Komisjoni makseviivitused oma lepinguliste kohustuste täitmisel ja probleemid EL-i hankemenetlustega: pakkumiskutsete kvalifitseerimistingimused, lepingupartneritele ebamõistlike tingimuste ja tähtaegade rakendamine komisjoni poolt, dokumentidele juurdepääsu mittevõimaldamine või selle ebamõistlik piiramine, põhjendamatud viivitused otsuste vastuvõtmisel või vormistamisel EL-i asutuste poolt, probleemid põhiõiguste kohaldamisel, nagu süütuse presumptsioon, õiglane ja võrdne kohtlemine.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255