EKRE fraktsiooni esitatud erakonnaseaduse muutmise seaduse eelnõu näeb ette, et iga Riigikogus esindatud erakonna eraldis riigieelarvest on võrdselt 450 000 eurot aastas, teatas BNS-ile Riigikogu pressiteenistus.
Ettekande teinud fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul oleks tulevikus iga-aastane summa riigieelarvest erakondadele 2,7 miljonit eurot, summa väheneks praegusega võrreldes poole võrra. „Praegu läheb erakondadele üle viie miljoni euro aastas maksumaksja raha ja meie eesmärk on seda vähendada,“ ütles Helme.
Läbirääkimistel sõna võtnud vabaerakondlase Jüri Adamsi sõnul tunneb Vabaerakond sümpaatiat eelnõu suhtes.
Vabaerakonna fraktsiooni esitatud erakonnaseaduse täiendamise seaduse eelnõu näeb aga ette, et erakondadele riigieelarvest makstavate eraldiste kogusumma 2016. ja järgmistel eelarveaastatel ei tohi olla suurem kui pool 2015. aastal makstavast vastavast summast ehk 2,7 miljonit eurot.
Ettekande teinud Vabaerakonna fraktsiooni liikme Külliki Kübarsepa sõnul on eelnõu sisu poliitiline idee, mis oli esitatud erakonna algatusrühma poolt läbi viidud avalikule pöördumisele allkirjade kogumise aktsioonis „Lõpetada erakondade ületoitmine!,“ millele koguti 3940 allkirja.
Kübarsepa hinnangul tuleks esimese sammuna vähendada riikliku rahastamise kogumahtu poole võrra 2,7 miljoni euroni ning edasised sammud võtta ette vastavalt pöördumises esitatud ettepanekutele.
Kübarsepa sõnul on praegune süsteem avalik korruptsioon. "Erakondadele antakse maksumaksja raha pimedaks tegevuseks. Vabaerakonna ettepanek on mitte ainult vähendada toetuse kogusummat, vaid ka jagada erakondadele antavad eraldised liigiti: tegevustoetus, valmiskampaaniatoetus ja kodanikukasvatuse toetus. See muudaks erakondade tegevust palju läbipaistvamaks," ütles Kübarsepp fraktsiooni pressiesindaja teatel.
Tema sõnul oluliste probleemidena võib käsitleda ka liiga suureks paisunud liikmeskondi, suutmatust koguda liikmemaksu ja avalike vahendite väärkasutamist.
"Toimunud on liikmehõive ralli, mille tulemusel viiel kuuest parlamendierakonnast on liikmenimekirjas sadu kui mitte tuhandeid surnud hingi, kes ei oma erakonnaga mingit seost. Riigiraha vähendamine ja reglementeerimine kindlasti paneb erakondi rohkem mõtlema liikmete kaasamisele ja liikmemaksu korjamisele,“ ütles ta. „Keskerakonna poolt Tallinnas aastaid toime pandud maksumaksja raha häbematu omastamine ei mahu üldse terve mõistuse raamidesse."
Läbirääkimistel sõna võtnud EKRE juht Mart Helme ja Vabaerakonna esimees Andres Herkel toetasid erakondade rahastamise vähendamist riigieelarvest.
Keskerakondlase Viktor Vassiljevi hinnangul oleks aga mõistlik töötada välja ühtne eelnõu erakondade rahastamise vähendamise kohta, mida kogu opositsioon toetaks.