13.09.2010 Esmaspäev

Riigikohus peab praegust valimiskorraldust optimaalseks


"Leiame, et praegune valimiskorraldus on optimaalne ja ei tekita praktikas probleeme, mis häiriksid ühiskonna toimimist," kirjutavad riigikohtu nõunikud vastuseks riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Väino Linde arupärimisele.

Valimiste toimumisel erinevatel aastatel on riigikohtu nõunike hinnangul omad positiivsed küljed. "See võimaldab valimisdebattides rohkem keskenduda konkreetsete valimistega seotud teemadele. Väheneb oht, et kohalike valimiste puhul reklaamib erakond end riigitasandi lahendustega," leiavad nõunikud.

Liiga palju valimisi ühel aastal võib nõunike hinnangul valijate jaoks olla ka eemalepeletav kohustus ning vähendada valimisaktiivsust. "Vabariigi presidendi valimiste toomine sellesse konteksti on üldse põhjendamatu, sest nendele ei eelne avalikkusele suunatud valimiskampaaniat."

Põhiseadust kui laiapõhjalise ühiskondliku arutelu tulemusel sündinud õigusakti ei tohiks riigikohtu nõunike sõnul muuta kergekäeliselt ja hetkeliste poliitiliste kaalutluste ajel. Põhiseaduse muutmiseks on vaja kaalukaid põhjuseid.

Parlamendi põhiseaduskomisjon asub neljapäeval arutama suve hakul esimese lugemise läbinud põhiseaduse muudatust, mis korraldab ümber valimiste toimumisajad.

Reformierakonda, Isamaa ja Res Publica Liitu ning roheliste erakonda kuuluva 53 saadiku algatatud eelnõu kohaselt nihkuvad 2027. aastast ühele aastale märtsis toimuvad riigikogu ja oktoobris peetavad kohalikud valimised ning 2029. aastast hakkavad ühel aastal toimuma ka juunis peetavad Euroopa Parlamendi ning augustis-septembris aset leidvad presidendi valimised.

Muudatuse kohaselt valitakse riigikogu ja president edaspidi alati ajaks, mis on jäänud järgmiste korraliste valimisteni. Ka volikogud valitakse volituste lühendamise või pikendamise korral ametisse järgmiste korraliste valimisteni jäänud ajaks.

Erandina valitakse kohalikud volikogud aastatel 2017 ja 2020 ajutiselt kaks korda järjest ametisse kolmeks ning president 2021. ja 2025. aastal ajutiselt neljaks aastaks.

Põhiseadust on võimalik muuta kas rahvahääletusel, riigikogu kahe järjestikuse koosseisu poolt või kiireloomuliselt ühes koosseisus. Põhiseaduse kiirkorras muutmine nõuab vähemalt nelja viiendiku ehk 81 riigikogu liikme heakskiitu, samas kui kahes koosseisus on kummaski tarvis vähemalt 51 saadiku toetust.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255