29.04.2013 Esmaspäev

Riigikohus saatis City Spa müügi maksuasja ringkonnakohtusse tagasi

Riigikohtu halduskolleegium rahuldas Jaanus Paasi ja Andres Toome juhitava OÜ Norber Grupp kaebuse Tallinna kesklinnas asuva hotelliärimees Tarmo Sumbergi firmale Legendijuhtimise AS kuulunud City Spa vara müüki puudutava maksuotsuse peale ja saatis asja ringkonnakohtule uueks läbivaatamiseks.

Legendijuhtimise AS sulges 2009. aasta aprillis Go City Spa, mis tegutses Tallinna kesklinnas aadressil Rävala puiestee 4 asuvas Norber Grupile kuuluvas ärihoones. Norber Grupp lõpetas üürilepingu, kuna Legendijuhtimise AS rikkus sellest tulenevaid kohustusi.

Nõuete lahendamiseks pöördusid ettevõtted kohtusse, kuid vaidlus lõppes kompromissiga, millega vabastati Norber Grupi valduses olev Legendijuhtimise vallasvara kommertspandi alt.

Legendijuhtimise AS loobus nõuetest Norber Grupi vastu miljoni krooni eest, mille Norber Grupp maksis Danske Bankis asuvale pangakontole, selle summa arvestas pank Legendijuhtimise AS kohustuste katteks.

Ettevõtted leppisid kokku, et Norber Grupp korraldab tema valduses oleva Legendijuhtimise vallasvara müümise avalikul enampakkumisel, kus Norberil on ostueesõigus. Enampakkumisel esitas Mart Kajari juhitav OÜ Tsentraal SK spaa sisustuse ja kaubamärgi ostmiseks pakkumise hinnaga 24 miljonit krooni koos nelja miljoni kroonise käibemaksuga.

Norber Grupp kasutas ostueesõigust ja ostis spaa vara ning kauba­märgi registreerimistaotluse OÜ Tsentraal SK pakkumises märgitud hinnaga. Kohtuliku kompromissi järgi tasaarvestati ostuhind OÜ Norber Grupp võlanõudega Legendijuhtimise vastu.

Vastav müügileping sõlmiti 2010. aasta 26. mail ja Norber Grupp esitas samal kuul Maksu- ja Tolliametile sisendkäibemaksu tagastustaotluse.

Maksuamet määras 2010. aasta oktoobris Norber Grupile täiendavalt käibemaksu summas 3,8 miljonit krooni ja tasaarvestas deklareeritud enammakse summas 3,787 miljonit krooni. Ameti hinnangul oli müügileping näilik ja Norber Grupp soovis sellega tagastatava sisendkäibemaksu suurust suurendada.

Tegelikult toimus ameti hinnangul vara müük ühe miljoni krooni eest, millele lisandus käibemaks. Tingimusi moonutades sai ameti hinnangul Norber "ilmselge maksueelise" sisendkäibemaksu mahaarvamise näol.

Maksu- ja Tolliameti seisukoha järgi tehti 20 miljoni kroonise müügitehingu asemel spaa sisustuse ja kaubamärgi registreerimistaotluse müügitehing summas üks miljon krooni ja üks müügitehing tehti teise müügitehingu varjamiseks.

Tsentraal SK juhatuse liige Kajari osales ameti hinnangul enampakkumisel reaalse ostusoovita, et ostuhinda kunstlikult tõsta.

Norber Grupp vaidlustas maksuotsuse halduskohtus, kuna tema hinnangul vastas omandatud kaubamärgi ja spaa sisustuse ostuhind turuväärtusele. Halduskohus rahuldas mullu jaanuaris Norber Grupi kaebuse ja tühistas maksuotsuse.

Kohus leidis, et müügihind on lepingupoolte kokkuleppe küsimus ja see võib olla turuhinnast nii suurem kui ka väiksem, väidetavalt ebamõistlik hinnakokkulepe ei muuda müügitehingut näilikuks.

Maksu- ja Tolliamet esitas ringkonnakohtule apellatsioonkaebuse, milles palus halduskohtu otsuse tühistada. Ringkonnakohus rahuldas ameti kaebuse osaliselt, leides, et näiliku tehingu maksustamise regulatsiooni kohaldamine oli põhjendatud.

Ringkonnakohtu hinnangul ei saanud Tsentraal SK pakkumist pidada usaldusväärseks ja maksumenetluses kogutud tõendite kohaselt oli tegemist näiliku pakkumisega. Ringkonnakohus pidas usutavaks, et vara jääkväärtus oli tehingu tegemise ajal 7,5 miljonit krooni ning kaebaja võis sisendkäibemaksuna maha arvata 1,5 miljonit krooni.

Käibemaksu määramine ja tasaarvestamine enammaksega oli ringkonnakohtu hinnangul vaidlustatud maksuotsuses õige 1,3 miljoni krooni ulatuses.

Riigikohus nõustus, et spaasisustuse õiglane väärtus oli 7,5 miljonit krooni. Tehingu asjaolud viitavad halduskolleegiumi hinnangul kahtlusele, et ostjal oli selle tehingu kujundamisel kavatsus saavutada suurema summa sisendkäibemaksu maha­arvamine, kui müüja oleks reaalselt sellelt tehingult riigile käibemaksu tasunud.

Kolleegium möönis, et tavaolukorras puudub vajadus korrigeerida tehingu väärtust, juhul kui kauba või teenuse ostjal on täies ulatuses sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus. Kuid vaidlusalune tehing pole tavapärane.

Maksuhaldur peab kolleegiumi hinnangul lisaks ebamõistlikult kõrgele hinnale ära näitama ka ostja või müüja eeldatava maksueelise ning tahtluse maksueelise saavutamiseks.

Kolleegium on seisukohal, et selles asjas viitavad maksueelise saamise soovile mitmed tehingu asjaolud kogumis, sealhulgas enampakkumise ranged tingimused, ostja tegutsemine müüja esindajana, kogu müügihinna tasaarvestamine kahjunõuetega, müügihinnaga tasaarvestamata osas kahjunõudest loobumine, samuti asjaolu, et Legendijuhtimise AS on praeguseks likvideeritud ja registrist kustutatud.

Siiski oli ringkonnakohus tehingu väärtuse määramisel Riigikohtu hinnangul ebaõigesti jätnud arvesse võtmata City Spa kaubamärgi väärtuse. Kuigi City Spa ei ole üldtuntud kaubamärk, millel oleks olnud õiguskaitse enne registreerimist, oleks ringkonnakohus pidanud arvestama, et ka kaubamärgi registreerimistaotlusel võib olla väärtus ning seda oleks tulnud tehingu tegeliku hinna määramisel arvestada.

Tänavu jaanuaris likvideeritud Legendijuhtimise AS on pidanud lisaks City Spale ka Saaremaal Kuressaares asuvat Georg Otsa spaahotelli, Tallinnas hotelli Kolm Õde, hotelli Albert Riias ja hotelli Klaus K Helsingis, samuti kuulus Legendijuhtimisele 50-protsendiline osalus Tallinna hotellis Telegraaf.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255