Valitsus arutas tänasel kabinetinõupidamisel põhjalikult õiguskantsleri ettepanekut kaevandamisõiguse ja vee erikasutusõiguse tasude alandamiseks ja jõudis järeldusele, et ei toeta õiguskantsleri ettepanekut.
"Ja 2012. aasta lõpus antud määrus, mille kohaselt selle aasta 1. aprillist kaevetasud kasvasid, jääb jõusse," ütles Pentus-Rosimannus valitsuse pressikonverentsil.
Minister märkis, et ta ei mõista päriselt õiguskantsleri võitlust veel väiksemate kaevandustasude nimel, kuna praeguses olukorras need tasud, mida kaevandajatel maksta tuleb, ei kata päriselt tekkinud kahju ja mõju nii loodusele kui ümbritsevale elukeskkonnale.
"Neid tasusid veel vähendada, see oleks sisuliselt lihtsalt ebaõiglane," lausus ta.
"See määrus, mille me eelmisel aastal valitsuses andsime, on igati kaalutletud ja põhjendatud ja selle juurde me otsustasime täna jääda," ütles keskkonnaminister.
Valitsus ei ole Pentus-Rosimannuse sõnul nõus ka õiguskantsleri argumendiga ettevõtjate õigustatud ootustest. "Valitsus ei ole selle seisukohaga nõus. Me oleme selles osas keerulises olukorras, kus tõenäoliselt seisab meil ees pikk vaidlus, kus mõlema poole argumendid on olulised, siis me kõiki nüansse ei tahaks kohe laiali laotada," rääkis ta.
"Seadus on andnud ette valitsusele piirid, mille ulatuses siis valitsus oma määrust andes ja keskkonnatasusid määrates lähtuma peab, sellest on absoluutselt kinni peetud," ütles minister. "Isegi pärast keskkonnatasude tõusu, ei ole me kaugeltki ülempiiri lähedal."
Teine osa vaidlusest vailtsuse ja õiguskantsleri vahelisest vaidlusest on ministri sõnul kaunis juriidilise või isegi filosoofilise loomuga selle üle, et millal ja mis puhkudel õiguspärane ootus tekkida saab.
"Kuivõrd valitsus andis määruse eelmise aasta lõpus, mis uued keskkonnatasud kehtestas alles selle aasta 1. aprillist, selleks ajaks ei olnud kaevajad kuidagi veel realiseerimas tulevikus olevaid keskkonnatasusid," rääkis ta.
Oma selgitused ja põhjendused plaanib valitsus õiguskantslerile saata paari päeva jooksul ja need pannakse kokku koostöös Justiitsiministeeriumi, Rahandmusministeeriumi ja Keskkonnaministeeriumi vahel.
Valitsus kehtestas 2009. aastal kõnealused keskkonnatasu määrad etteulatuvalt aastateks 2010-2015, kuid eelmise aasta oktoobris otsustati vastu võetud määrusi muuta, tõstes uue määrusega kaevandamisõiguse tasumäärasid ja osasid vee erikasutusõiguse tasumäärasid alates 2013. aasta aprillist kavandatust kiiremini ning ulatuslikumalt.
Esialgse plaani kohaselt oleks tänavu 1. aprillist kuni 2015. aasta 1. jaanuarini vastavaid keskkonnatasusid tõstetud kahel korral ligikaudu viis protsenti, uue määruse kohaselt tõstetakse tasu kolmel korral ligikaudu 20 protsenti.
Seetõttu on õiguskantsler seisukohal, et kehtestatud kaevandamisõiguse ja vee erikasutusõiguse tasumäärad on vastuolus põhiseadusest tuleneva õiguspärase ootuse põhimõttega, mistõttu tuleks need määrused viia põhiseadusega kooskõlla.