11.02.2025 Teisipäev

Avalike teenuste uuenduskuur: innovatsioonifond toetab viit projekti

Riigikantselei avaliku sektori innovatsioonifondist toetati viit projekti, mis aitavad parandada avalike teenuste kvaliteeti ja tõhusust parema andmekasutuse abil. Uusi lahendusi töötavad välja riigiasutused koostöös teadlaste ja ettevõtetega. Projektid keskenduvad hädaabiteenustele, tervisekäitumisele, renoveerimisele ning andmete turvalisemale kasutamisele.

Riigikantselei innovatsioonifondi projektide eesmärk on leida lahendusi erinevatele valdkondlikele probleemidele ning suurendada avaliku sektori tõhusust ja inimeste heaolu uute teadmiste ja tehnoloogiate rakendamise kaudu.
Riigikantselei innovatsioonifondi projektide eesmärk on leida lahendusi erinevatele valdkondlikele probleemidele ning suurendada avaliku sektori tõhusust ja inimeste heaolu uute teadmiste ja tehnoloogiate rakendamise kaudu. Foto: RUP

Riigisekretär Keit Kasemetsa sõnul muudavad toetatud projektid andmekasutuse mugavamaks, parandavad hädaabiteenuste reageerimisvõimet, aitavad luua paremat koolikeskkonda ning tagavad, et isikuandmed on kaitstud.

Piiratud eelarve tingimustes on uuenduslikud ja efektiivsemad lahendused ainus võimalus paremate teenuste pakkumiseks, märkis Kasemets.

Riigikantselei innovatsioonifondi projektide eesmärk on leida lahendusi erinevatele valdkondlikele probleemidele ning suurendada avaliku sektori tõhusust ja inimeste heaolu uute teadmiste ja tehnoloogiate rakendamise kaudu. Projektid viiakse ellu koostöös ideede esitajatega ning lahenduste pakkujad leitakse hangete kaudu.

Projekte rahastatakse ühtekuuluvuspoliitika fondide rakenduskava aastateks 2021–2027 meetme Avaliku sektori innovatsioonivõimekuse tõstmine vahenditest.

2024. aasta sügisvoorus toetust saanud projektid

  •  Turvaline andmete ristkasutamine sektorite vahel (Statistikaamet)

Eesti andmemajanduse potentsiaal on suur, kuid seda piirab turvaliste ja paindlike lahenduste puudumine, mis võimaldaks sektoritevahelist tõhusamat andmekasutust. Projekt keskendub metoodilise, tehnilise ja õigusliku raamistiku arendamisele, et tagada turvaline andmete jagamine ning toetada andmemajanduse arengut.

  •  LifeSaver – hädaabiteenuste strateegilise juhtimise platvormi arendamine (Terviseamet)

Kiirabi teeb aastas ligikaudu 300 000 väljasõitu, millest hospitaliseerimist vajab vaid kolmandik. Projekt arendab platvormi, mis optimeerib kiirabiteenuste tööd, kasutades ennustusmudeleid nõudluse prognoosimiseks ja ressursside planeerimiseks, et parandada reageerimisvõimet ja kuluefektiivsust.

  • Liikumisretsepti väljatöötamine ja katsetamine (Kultuuriministeerium)

Tervena elatud aastate arv Eestis ei kasva enam oodatud tempos. Vähene kehaline aktiivsus suurendab tervishoiukulutusi ja vähendab inimeste võimekust tööturul osaleda. Projekti eesmärk on välja töötada liikumisretsept, mis motiveerib inimesi terviseriskide vähendamiseks rohkem liikuma.

  • Tänapäevasest õpikäsitusest ja energiatõhususest lähtuv tehaseline renoveerimine Eesti haridushoonetes (Haridus- ja Teadusministeerium)

Paljud koolihooned on vananenud ega toeta tänapäevast õpikäsitust. Projekt keskendub energiatõhusale ja kiirele renoveerimisele, kasutades tehaselise rekonstrueerimise meetodit, mis lühendab ehitusperioodi ja tagab õpilastele parema õpikeskkonna.

  •  Vabariigi Valitsuse järgmise põlvkonna kriisikindla töövahendi prototüüp (Riigikantselei)

Olemasolevad kriisijuhtimise lahendused ei ole loodud kõrge käideldavusega ja pilvepõhiste rakendustena. Projekt arendab tehisintellektil ja pilvetehnoloogial põhinevat kriisikindlat tööriista, mis parandab valitsuse otsustusprotsessi kvaliteeti ja läbipaistvust kriisiolukordades.

Projektide täpsemad kirjeldused leiad siit: Riigikantselei innovatsioonifond

cid:f1b74497e3401e8edd9b1012e75ba169@symfony

Innovatsioonifondi uued projektid aitavad avaliku sektori teenuseid tƵhusamaks muuta

10.02.2025

Riigikantselei avaliku sektori innovatsioonifondist toetati viit projekti, mis muudavad avalikke teenuseid tƵhusamaks parema ja turvalisema andmekasutuse toel. Uusi lahendusi arendavad riigiasutused koostƶƶs teadlaste ja ettevƵtetega. Projektid keskenduvad hƤdaabiteenusele, tervisekƤitumisele, renoveerimisele ning andmete turvalisemale kasutamisele.

RiigisekretƤr Keit Kasemetsa sƵnul muudavad toetatud projektid andmekasutuse turvalisemaks ja mugavamaks, suurendavad hƤdaabiteenuste reageerimisvƵimet, aitavad luua paremat koolikeskkonda ning tagavad, et isiklikud andmed on kaitstud.

ā€˛Piiratud eelarve tingimustes on uuenduslikud ja efektiivsemad lahendused ainus vƵimalus paremate teenuste pakkumiseks," Ć¼tles Kasemets.

Riigikantselei innovatsioonifondi toetatud projektide eesmƤrk on leida lahendusi erinevatele valdkondlikele vƤljakutsetele ning suurendada avaliku sektori efektiivsust ja inimeste heaolu uute teadmiste ja tehnoloogiate kasutuselevƵtuga. Projektid viiakse ellu projektiideede esitajate ja Riigikantselei koostƶƶs ning lahenduste pakkujad leitakse hangetega.

Projekte rahastatakse Ɯhtekuuluvuspoliitika fondide rakenduskava aastateks 2021ā€“2027 meetme "Avaliku sektori innovatsioonivƵimekuse tƵstmine" vahenditest.

2024. aasta sĆ¼gisvoorus toetust saanud projektid:

  • Turvaline andmete ristkasutamine sektorite vahel (Statistikaamet)
    Eesti andmemajanduse potentsiaal on lai, kuid seda piirab turvaliste ja paindlike lahenduste puudumine, mis vƵimaldaks sektorite vahelist andmete tƵhusat kasutamist. Projekt keskendub metoodilise, tehnilise ja Ƶigusliku raamistiku arendamisele, et tagada turvaline andmete jagamine ning toetada andmemajanduse arengut.
  • LifeSaver - HƤdaabiteenuste strateegilise juhtimise platvormi arendamine (Terviseamet)
    Kiirabi teeb aastas ligikaudu 300 000 vƤljasƵitu, millest hospitaliseerimist vajab vaid kolmandik. Projekt arendab platvormi kiirabiteenuste optimeerimiseks, ennustusmudelite abil prognoositakse nƵudlust ja planeeritakse ressursse, et parandada kiirabi reageerimisvƵimet ja kuluefektiivsust.
  • Liikumisretsepti sekkumise vƤljatƶƶtamine ja katsetamine (Kultuuriministeerium)
    Tervena elatud aastate arv Eestis ei kasva enam oodatud tempos. VƤhene kehaline aktiivsus suurendab tervishoiukulutusi ja vƤhendab inimeste vƵimekust osaleda tƶƶturul. Projekti eesmƤrk on vƤlja tƶƶtada ja testida liikumisretsept, mis motiveerib inimesi terviseriski vƤhendamiseks enam liikuma.
  • Kaasaegsest ƵpikƤsitusest ja energiatƵhususest lƤhtuv tehaseline renoveerimine Eesti masstoodetud haridushoonetes (Haridus- ja Teadusministeerium)
    Paljud koolihooned on vananenud ega toeta kaasaegset ƵpikƤsitust. Projekt keskendub energiatƵhusale ja kiirele rekonstrueerimisele tehaselise renoveerimise meetodiga, mis vƤhendab ehitusperioodi ja tagab parema Ƶpikeskkonna.
  • Vabariigi Valitsuse jƤrgmise pƵlvkonna kriisikindla tƶƶvahendi prototĆ¼Ć¼p (Riigikantselei)
    Olemasolevad kriisijuhtimise lahendused ei ole loodud kƵrge kƤideldavusega ja pilvekƵlbulike rakendustena. Projekt arendab AI- ja pilvetehnoloogial pƵhinevat kriisikindlat tƶƶriista, mis aitab parandada valitsuse otsustusprotsessi kvaliteeti ja lƤbipaistvust kriisiolukordades.

Projektide tƤpsemad kirjeldused leiab: https://www.riigikantselei.ee/avaliku-sektori-innovatsioon

Valitsuse kommunikatsioonibĆ¼roo


See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Loobu uudiskirja tellimusest

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255