27.10.2021 Kolmapäev

Eesti firmad saavad Euroopast küsida toetust tehnoloogia arendamiseks

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) ja keskkonnaministeerium kutsuvad Eesti ettevõtteid osalema Euroopa Liidu Innovatsioonifondist toetuse taotlemisel, mis on suunatud innovaatilistele madala süsinikusisaldusega tehnoloogiate arendamisele ja kasutuselevõtule.

Eelmisel aastal esitati suurprojektide vooru 311 rahastustaotlust, neist seitse Eestist.
Eelmisel aastal esitati suurprojektide vooru 311 rahastustaotlust, neist seitse Eestist. Foto: pixabay

Suurprojektide voor avanes 26. oktoobril ning taotlusi saab esitada kuni 2022. aasta 3. märtsini 2022. Taotlusvooru eelarve on 1,5 miljardit eurot, teatas KIK.

Keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna nõunik Kati-Liis Kensap ütles, et Euroopa Liidu Innovatsioonifond on üks maailma suurimaid uuenduslike vähese heitega tehnoloogiate kasutuselevõtmiseks suunatud programme.

"See on ka suurepärane võimalus Eesti ettevõtetel otse Euroopast saada toetust mahukate ettevõtmiste võimalikult kiirelt turule toomiseks. Kõik see annab veelgi jõulisema tõuke rohepöörde elluviimiseks ja kliimaneutraalsuse saavutamiseks," selgitas ta.  

"Kuigi kõik projektid Euroopas konkureerivad omavahel, siis KIK ja keskkonnaministeerium pakuvad Eesti ettevõtjatele siin kohapeal tuge eelnõustamise teel, et valideerida projekti sobivust," selgitab KIK-i partnerlussuhete koordinaator Kaia Treier.

Julgustame huvilisi meiega ühendust võtma. Teame juba eelmisest voorust, et konkurents on suur ja rahastatakse üksnes mõjusamaid,

lisas ta.

Treier tõi seejuures esile uuenduse, et sellel aastal on suurprojektide taotlemine üheetapiline, mis vähendab oluliselt taotluse esitamise ja rahastusotsuste tegemise vahelist aega. 

1,5 miljardi euro suuruse eelarvega voorust rahastatakse taastuvenergia tootmise ja kasutamise, energiaintensiivse tööstuse, energia salvestamise ning süsiniku kinnipüüdmise, kogumise ja kasutamise valdkonna projekte.

Taotlema oodatakse projekte, mille kogueelarve on vähemalt 7,5 miljonit eurot. Toetuse määr on 60 protsenti projekti innovaatilisest komponendist. Konkurss on avatud kõikidele Euroopa Liidu liikmesriikide, Islandi ja Norra projektidele kuni järgmise aasta 3. märtsini. Väikeprojektide vooru avamine toimub tõenäoliselt tuleva aasta märtsis. 


Taotlused tuleb esitada elektrooniliselt Euroopa Komisjoni taotluste esitamise portaali kaudu. Toetusvooru infopäev toimub 10. novembril. Rohkem infot Euroopa Liidu Innovatsioonifondi kohta leiab eesti keeles KIK-i kodulehelt ja inglise keeles Euroopa Komisjoni kodulehelt. 

Eelmisel aastal esitati suurprojektide vooru 311 rahastustaotlust, neist seitse Eestist. Need projektid on veel hindamisel. 

Teise üleeuroopalise otsetoetusena on praegu avatud LIFE programm, kust toetatakse keskkonna- ja kliimaprojekte 580 miljoni euroga. Toetusi on võimalik taotleda looduse ja bioloogilise mitmekesisuse, ringmajanduse ja elukvaliteedi, kliimamuutuste leevendamise ja nendega kohanemise ning puhtale energiale ülemineku valdkondades.

LIFE programmist saavad toetust Euroopa Liidus registreeritud MTÜ-d, äriühingud, ülikoolid ja avalik-õiguslikud asutused. 2. novembril toimub huvilistele ka LIFE programmi veebipõhine töötuba. Rohkem infot LIFE kohta leiab eesti keeles LIFE Eesti kodulehelt.  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255