Euroopa Komisjoni olemasolev horisontaalne tugi VKEdele
EK rõhutab, et VKEdele on ELi eri rahastamisprogrammide raames ette nähtud rohkem kui 200 miljardit eurot kuni 2027. aastani.
- VKEde toetus on integreeritud kõikidesse ELi peamistesse poliitikavaldkondadesse. See on kesksel kohal sellistes ELi programmides nagu Next Generation EU.
- VKEdele suunatakse taaste ja vastupidavuse rahastamisvahendi, ELi kiibiteenuseid käsitleva õigusakti ja digiteenuste raames kuni 45 miljardit eurot.
- VKEd saavad kasu ka digiturgude õigusaktist ning ühtekuuluvuspoliitika fondidest.
- Üldise grupierandi määruse viimane läbivaatamine lihtsustab VKEde juurdepääsu riiklikule avaliku sektori rahastamisele.
VKEd olid peamised abisaajad peaaegu 100 miljardi euro ulatuses, mille eesmärk oli kaitsta töökohti ja sissetulekuid koroonaviiruse pandeemiast mõjutatud ELi TERA rahastu raames.
VKEd saavad kasu Euroopa tööstusökosüsteemide üleminekuviiside käivitamisest, samal ajal kui elektrituru korralduse kavandatud läbivaatamine hõlmab sihipäraseid meetmeid VKEde kontrollimiseks.
EK on loonud võrgustiku, mis koosneb 150st Euroopa digitaalse innovatsiooni keskusest, mis on välja töötatud kogu Euroopas ja eeldatavasti jõuab see 2025. aastaks 100 000 VKEni. Need töötavad tihedalt koostöös Euroopa ettevõtlusvõrgustiku ja Euroopa klastrite võrgustikuga, et toetada VKEsid nende digiüleminekul.
EK tegevus VKEde edasiseks toetamiseks
- VKEde likviidsuse suurendamine hilinenud maksete ennetamise kaudu. Uus hilinenud maksmist käsitlev määrus, millega vaadatakse läbi kehtivad eeskirjad, aitab tagada, et ettevõtjatele makstakse õigeaegselt, piirates kriitilist mõju, mida maksete saamisega viivitamine VKEdele avaldab. Uute siduvate eeskirjadega tagatakse, et ettevõtetele makstakse B2B tehingute eest maksimaalselt 30 päeva jooksul, nähakse ette automaatsed kompenseerivad tasud ja intressid hilinemiste korral ning tagatakse eeskirjade parem jõustamine
- Maksude lihtsustamine. Uus direktiiv maksustamise lihtsustamise kohta VKEde jaoks (nn HOT) lihtsustab maksukeskkonda VKEde jaoks, peamiselt nende jaoks, kes on välismaale laienemise väga varajases etapis omades välisriigis püsivat tegevuskohta.
- VKEde rahastamisele juurdepääsu hõlbustamine. EK edendab ELi kogu programmide potentsiaali VKEdele, näiteks tehes liikmesriikidega koostööd, et suurendada InvestEU VKEde komponendi rahastamise tagamise suutlikkust.
- Soodsa õigusraamistiku loomine. EK jätkab parema õigusloome protsesse, et tagada poliitika toimimine VKEde jaoks. Need hõlmavad põhimõtte "one in one out" ranget kohaldamist (7,3 miljardit eurot puhassäästu 2022. aastal), konkurentsivõime kontrolli ja tugevdatud VKE-testi; samuti VKE-sõbralike sätete kasutamise süstemaatilist kaalumist oma seadusandlikes ettepanekutes, näiteks pikemad üleminekuperioodid VKEdele ja VKEdele suunatud suunised. EK nimetab ametisse ka ELi VKEde saadiku, kes jälgib VKEde huve ja osaleb komisjoni õiguskontrollikomitee koosolekutel. Lisaks edendab komisjon koos Euroopa Parlamendi ja nõukoguga kaasotsustamismenetluse käigus komisjoni ettepanekutesse kavandatud oluliste muudatuste mõju VKEdele ja konkurentsivõimele avalduva kohapealse hindamise rakendamist. Lisaks esitas EK 2023. aasta oktoobris ettepanekud aruandlusnõuete ratsionaliseerimiseks koos tööprogrammiga, et saavutada eesmärk vähendada aruandlust 25 %.
- VKEde toetamine kogu elutsükli vältel. EK jätkab koostööd liikmesriikidega järgmiselt: vähendatakse uute ettevõtete asutamiseks kuluvat aega, edendatakse ettevõtete üleminekuga seotud parimate tavade vahetamist ja antakse aru komisjoni maksejõuetuspoliitika mõjust, et tagada ettevõtjatele kiire uue võimaluse andmine. Lisaks vaatab komisjon 2023. aasta lõpuks läbi praegused VKEde määratluse künnised, töötab välja ühtlustatud määratluse ja kaalub väikeste keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjate teatavate kohustuste kohandamist.
- VKEdele juurdepääsu tagamine asjakohastele oskustele. Täiendatakse märkimisväärset ELi rahastamist ja lisaks tehnilisele toele, mis on täiendus- ja ümberõppeks juba olemas, pakub EK välja rea uusi meetmeid, et tagada rohe- ja digipöördega seotud oskuste kättesaadavus. Lisaks teeb EK teadlikkuse suurendamise, mentorlus- ja juhendamiskampaaniate kaudu koostööd rühmadega, kelle kasutamata ettevõtluspotentsiaal on endiselt suur, näiteks naised, noored ja puuetega inimesed, tuginedes selles valdkonnas VKEde strateegia raames tehtud tööle.