17.09.2021 Reede

Omavalitsused tahavad kriisitoetust enne septembrit tehtud kulude eest

Eesti Linnade ja Valdade Liit (ELVL) teatas oma pöördumises valitsuse poole, et COVID-19 vastu vaktsineerimise korraldamisega seotud väljaminekute hüvitamine alates 1. septembrist annab omavalitsustele signaali, et nende senine tegevus pole olnud oluline.

ELVL-i juhatus ei saa nõustuda õigusliku konstruktsiooniga, mille kohaselt hüvitatakse alates 1. septembrist tehtud abikõlbulikud kulud, teatas liit.
ELVL-i juhatus ei saa nõustuda õigusliku konstruktsiooniga, mille kohaselt hüvitatakse alates 1. septembrist tehtud abikõlbulikud kulud, teatas liit. Foto: pixabay

Valitsus kiitis augustikuu viimasel neljapäeval toimunud kabinetinõupidamisel heaks kohalikele omavalitsustele COVID-19 vastu vaktsineerimise korraldamisega seotud kulude hüvitamise, seda alates 1. septembrist tehtavate kulude osas kuni käesoleva aasta lõpuni.

ELVL-i juhatus ei saa nõustuda õigusliku konstruktsiooniga, mille kohaselt hüvitatakse alates 1. septembrist tehtud abikõlbulikud kulud, teatas liit.

Valitsuse otsus mitte hüvitada kohalikele omavalitsustele enne 1. septembrit COVID-19 koroonaviiruse leviku piiramiseks tehtud väljaminekuid on aktiivselt tegutsenud linnade ja valdade suhtes ebaõiglane ja ei lähtu võrdse kohtlemise printsiibist,

ütles ELVL-i juhatuse esimees Tiit Terik.

Terik lisas, et juba ainuüksi Tallinna linn on teinud märkimisväärseid kulutusi terve koroonakriisi vältel, mitte vaid alates esimesest septembrist.

"Tallinna linn on enne 1. septembrit koroonakriisi lahendamisele kulutanud 127 535 eurot, sealhulgas tööjõule, ruumidele, transpordile, teavitusele ja muudele meetmetele. On ebaaus, et meie pingutusi ja panust, et sügisel saaks pealinlaste elu võimalikult tavapäraselt edasi minna, ei hinnata," toonitas Terik.

Septembri alguses pöördus samal teemal valitsuse poole ka Tartu linn, kes palus kõigi otseselt vaktsineerimise korraldamisega seotud väljaminekute hüvitamist.

Tartu linn on enne 1. septembrit kandnud vaktsineerimise korraldamisega seonduvaid kulusid 165 000 eurot, millest ligi 63 000 eurot moodustavad hoonete ja ruumide majandamiskulud, ligi 35 000 eurot administreerimiskulud ning ülejäänu töötasud ja inventarikulu.

Ümarlaual "Vaktsineerimise praktikad Tartus: mis tehtud, kuidas edasi" jäid muu hulgas kõlama presidendi sõnad, et vaktsineerimisel on olnud edukad need omavalitsused, kes on ise haaranud initsiatiivi, mida Tartu on ka teinud.

Mitmed teised omavalitsused on seni tegutsenud vähem tõhusalt, mistõttu nendel seisavad suures osas vaktsineerimise väljaminekud alles ees.

"Kui valitsus jätab enne 1. septembrit tehtavad viiruse tõkestamise kulud kompenseerimata, doteerib ta seeläbi sisuliselt senist loidu käitumist, sest passiivsed linnad ja vallad saavad hüvituse suuremale osale väljaminekutele, kui senini aktiivselt ja tõhusalt tegutsenud omavalitsused," ütles Tartu linnapea Urmas Klaas. 

Nii ELVL-i juhatuse kui Tartu linna pöördumistes juhitakse tähelepanu, et vaktsineerimise korraldamine on olemuslikult riiklik ülesanne. Seetõttu on õige ja õiglane rahastada nimetatud väljaminekuid täies ulatuses riigieelarvest olenemata väljamineku tegemise hetkest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255