14.06.2024 Reede

Alaealine tööl: töötervishoid ja -ohutus

Nagu kõikide töötajate puhul, tuleb ka alaealiste töötajate puhul enne töötaja tööle lubamist selgitada välja millised ohud töös ja töökeskkonnas esineda võivad ning panna paika meetmed nende ohtude vältimiseks või vähendamiseks, teatab tööinspektsioon.

Alaealine murutraktori või -niidukiga töötada ei tohi.
Alaealine murutraktori või -niidukiga töötada ei tohi. Foto: pixabay

Alaealiste puhul on nende tervise kaitsmiseks seatud piirangud tehtavatele tööde ja ohuteguritele, millega alaealised kokku puutuda ei tohi. Töökeskkonna ohutegurite ja tööde loetelu, mille puhul alaealise töötamine on keelatud on kehtestatud Vabariigi Valitsuse 11.06.2009 määrusega nr 94 „Töökeskkonna ohutegurite ja tööde loetelu, mille puhul alaealise töötamine on keelatud".

Enne alaealise tööle lubamist tuleb tehtava töö kohta läbi viia riskianalüüs, mille käigus selgub, kas alaealine puutub töö käigus kokku tööde ja ohuteguritega, millega kokkupuude on talle keelatud, sellisel juhul ei tohi teda tööle lubada.

Lisaks töödele ja ohuteguritele, millega kokkupuude on alaealisele keelatud on tuleb mõelda ka sellele, et töö ei sisaldaks ohte, mida alaealine ei suuda õigel ajal märgata ega ära hoida kogemuse või väljaõppe puudumise tõttu. Näiteks ei ole ülalnimetatud määruse kohaselt alaealisel keelatud kasutada väiketraktorit või ATV-d, kuid siiski ei pruugi nende kasutamine olla alaealisele sobiv.

Esiteks on enamasti selliste sõidukite valmistaja seadnud piirangu, et nendega ei tohi sõita alla 16aastased isikud. Igal juhul tuleb seadme (sh töövahendi) valmistaja kasutusjuhendis toodud piiranguid arvestada. Üle 16aastase puhul tuleb kaaluda, kas konkreetne alaealine saaks sellega ohutult tööd teha. Kui tegemist on noorega, kellel on mopeedi juhtimisõigus või on noor lapsest saati krossi sõitnud siis ilmselt ei ole ka ATVga sõitmine välistatud (liiklusseadusest tulenevaid piiranguid arvestades). Kui aga noorel puudub igasugune kogemus siis on tema ja teiste ohutuse huvides sellist tööd mitte teha.

Palju küsimusi tekitab igal suvel muru niitmine – kas alaealine tohib muruniiduki või -traktoriga tööd teha? Siin vastus selge ja konkreetne – ei tohi!

Ülalnimetatud loetelus on toodud ka ohutegurid, millest töötamisel muruniiduki või -traktoriga võiksid olla seotud kaks – müratase üle 80 dB ja töö mehaanilise lõikuriga. Info konkreetse seadme mürataseme kohta leiate kasutusjuhendist, kuid üldjuhul on nii muruniidukite kui- traktorite ja ka trimmerite müratase üle 80 dB.

Lisaks on alaealisele keelatud töö mehaanilise lõikuri, ketas- või lintsae, metallifreesi, keevitusseadme või suruõhu abil töötava seadmega. Mehaaniline lõikur on nii muruniiduk, kui -traktor kui trimmer. Nii muruniiduki kui trimmeri puhul on tegemist väga ohtlike töövahenditega, mille vale kasutamine võib põhjustada õnnetuse, milles võib viga saada nii töö tegija kui kõrvalseisja. Enamlevinud õnnetused muruniidukiga, milles on paraku kannatada saanud ka alaealised töötegijad, juhtuvad seetõttu, et niidukit ei kasutata õigesti ning niitja käsi või jalg satub lõiketera ette. Sellisel juhul on tervisekahjustus ränk. Trimmeriga juhtunud õnnetustes saavad viga pahatihti kaastöötajad, kui trimmerdades ei hoita teistega piisavat vahet. Kahjuks on ka trimmeriga kokkupuutes tervisekahjustus ränk.

Hoidkem alati meeles, et alaealiste tööle kehtestatud piirangud on vajalikud ja mõeldud selleks, et kaitsta alles tööturule tulevate laste ja noorte tervist, et nende tööelu algus oleks ilus. Lapsed ja noored peavad saama teha töid, mis on neile jõukohased ega ohusta nende elu ja tervist. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255