Erasektori välisomandis ettevõtete brutokuupalgad olid kõikidel tegevusaladel kõrgemad kui Eesti kapitali kontrolli all olevates ettevõtetes.
Võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga oli erasektoris 2014. aasta II kvartalis brutokuupalga tõus aeglasem kui I kvartalis (7,0%). Ilma ebaregulaarsete preemiate ja lisatasudeta tõusis keskmine kuupalk II kvartalis 4,8%. Ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud langesid 2013. aasta II kvartaliga võrreldes palgatöötaja kohta 7,7% ja vähendasid keskmist kuupalga tõusu 0,5 protsendipunkti. Juuni lõpu seisuga töötas erasektoris 421 000 palgatöötajat ehk 75% kogu riigi palgatöötajatest.
Erasektor jaotatakse omakorda välismaa eraõigusliku isiku ja Eesti eraõigusliku isiku majandusüksusteks (ettevõtted, asutused, organisatsioonid). Nimetame neid tekstis edaspidi välisomandis ettevõtted ja Eesti kapitali kontrolli all olevad ettevõtted. Välisomandis ettevõte tähendab seda, et üle 50% ettevõttest on välismaise kapitali kontrolli all.
Erasektori välisomandisse kuuluvad ettevõtted
2014. aasta II kvartalis oli erasektori välisomandis ettevõtetes keskmine brutokuupalk 1245 eurot ning eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes tõusis kuupalk 2,4%. Võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga oli 2014. aasta II kvartalis kuupalga tõus aeglasem kui I kvartalis (6,3%). Ilma ebaregulaarsete preemiate ja lisatasudeta tõusis keskmine kuupalk 3,7%. Ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud langesid 2013. aasta II kvartaliga võrreldes palgatöötaja kohta 19,1% ning vähendasid keskmist kuupalga tõusu 1,3 protsendipunkti. Juuni lõpu seisuga töötas välisomandis ettevõtetes 119 000 palgatöötajat ehk 28% kogu erasektori palgatöötajatest.
2014. aasta II kvartalis oli erasektori välisomandis ettevõtetes keskmine kuupalk kõikidel tegevusaladel üle 1000 euro (välja arvatud majutuse ja toitlustuse tegevusala). Keskmine kuupalk tõusis kõige enam just majutuse ja toitlustuse tegevusala palgatöötajatel (13,8%) ning langes kõige enam kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse palgatöötajatel (7,6%).
Erasektori Eesti kapitali kontrolli all olevad ettevõtted
2014. aasta II kvartalis oli erasektori Eesti kapitali kontrolli all olevates ettevõtetes keskmine brutokuupalk 897 eurot ning kuupalk tõusis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 6,5%. Eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes oli kuupalga tõus 2014. aasta II kvartalis aeglasem kui I kvartalis (8,6%). Ilma ebaregulaarsete preemiate ja lisatasudeta tõusis keskmine kuupalk 6,3%. Ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud tõusid 2013. aasta II kvartaliga võrreldes palgatöötaja kohta 14,1% ning tõstsid keskmist kuupalga tõusu 0,2 protsendipunkti. Juuni lõpu seisuga töötas erasektori Eesti kapitali kontrolli all olevates ettevõtetes 302 000 palgatöötajat ehk 72% kogu erasektori palgatöötajatest.
2014. aasta II kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga tõusis erasektori Eesti kapitali kontrolli all olevates ettevõtetes keskmine brutokuupalk kõige enam info ja side tegevusala palgatöötajatel (17,4%) ning langes kõige enam mäetööstuse palgatöötajatel (2,5%).
Erasektori palgatöötajad 2014. aasta juuni lõpu seisuga
2014. aasta juuni lõpus võrreldes 2013. aasta juuni lõpu seisuga kasvas erasektori palgatöötajate arv nii välisomandis kui ka Eesti kapitali kontrolli all olevates ettevõtetes (vastavalt 1,5% ja 8,5%).
Välisomandis ettevõtete palgatöötajatest 56% töötas töötleva tööstuse ning hulgi- ja jaekaubanduse tegevusalal ning Eesti kapitali kontrolli all olevate ettevõtete palgatöötajatest 44%.
Kokkuvõte
Eesti keskmise brutokuupalga kujunemisel on erasektoril suur mõju, kuna erasektoris töötab 75% riigi palgatöötajatest. Riigi keskmise palga näitajale avaldab omakorda suurt mõju erasektori töötleva tööstuse ning hulgi- ja jaekaubanduse palgatöötajate palgatase.
2014. aasta II kvartalis olid erasektori välisomandis ettevõtete brutokuupalgad kõikidel tegevusaladel kõrgemad kui Eesti kapitali kontrolli all olevates ettevõtetes. Veonduse ja laonduse tegevusalal oli välisomandis ettevõtetes keskmine brutokuupalk lausa 1,9 korda kõrgem.
Mare Kusma,
juhtivstatistik-metoodik,
Statistikaamet