Häädemeeste on hädas töökohtade kadumisega
Puitmajatootja Pärnu Log Homes OÜ peatas tegevuse läinud aasta lõpus ja tootmishoonedki on nüüd müügis. Häädemeeste vallavanem Karel Tölp sõnas, et vallaelanikest polnud pea kedagi neil ametis. Selles mõttes pole töökohtade kadumine traagiline. Halvem on, et firma asus Uulu tööstusalal, kus vald ehitas mullu ettevõtluse arendamise sihtasutuse (EAS) toetusega välja tänavad, vee- ja kanalisatsioonitorustikud, tänavavalgustuse ja kergliiklustee. EAS nõustus taristuprojekti kuludest katma suurema osa ehk üle poole miljoni euro, millest vald on seni kätte saanud kaks kolmandikku. Ülejäänud osa ülekandmine jäi toppama, kuna dokumente oli vaja korrigeerida. EAS-i toetuse tingimustes seisab aga töökohtade juurdeloomine. “Nagu te aru saate, see arv hoopis väheneb,” tähendas vallavanem.
Nelja firma peale, mille taga sama omanik Raiko Gustavson, andis puitmajaehitus Uulu tööstusalal tööd 22 inimesele. Juuni seisuga näitab töötamise register, et tööd saab neis ettevõtetes veel vaid üks isik. Seega on töökohtade arv kahanenud 21 võrra.
Tölp avaldas siiski, et praegu veel toetuse tagasimaksmine ei ohusta, sest tähtaeg ei kuku niipea, ent möönis, et olukord paneb muretsema. Ta jäi positiivseks, sest hooned on olemas, teed ja muud kommunikatsioonid niisamuti ja uuel ettevõttel on hea tööstusalale tulla. “Kui on äriidee, on võimalus kohe pihta hakata,” lausus ta Pärnu Postimehele.
Vallavanema sõnade kohaselt on puidusektor selline, et paned uksed kinni, aga tahtmise korral avad homme uuesti. “Põllumajanduses näiteks ei ole nii võimalik, seal tuleb rasked ajad teisiti üle elada,” märkis ta.
Ometi on olukord hullem. Teinegi tööstusalal tegutsev firma Polar Yacht Manufactory OÜ on otsad kokku tõmmanud. Kui EAS-ile deklareeris ettevõte, et palgal on 17 inimest, siis tänavu juuni seisuga on töötamise registri alusel töösuhe kahega. “Jah, nemad ka veel,” tunnistas Tölp, oskamata täpsustada, mis firmaga lahti.
“Tegelikult pole ühtegi inimest enam tööl,” väitis laevatootja nüüd juba kunagine tegevjuht Timmo Vaher, kelle leping lõppes 9. juulil. Ta kinnitas, et tehas on tegevuse lõpetanud ja jätkamine on vähe tõenäoline, sest firma sakslastest omanikud on otsustanud punkti panna.
Vaher kummutas Harjumaale kolimise kuuldusedki. Varem on temaga juttu olnud, et Pärnumaal pole rendile võtta sobiva suuruse ega tehnilise ettevalmistusega tootmisruume ja seetõttu tehti aluste montaažitöid nagunii pealinna lähistel. “Seda kindlasti ei ole: kõik töötajad on koondatud ja mitte mingisugust tegevust ei käi,” rõhutas Vaher. Seega kadus veel 17 töökohta.
EAS-i toetuste keskuse direktor Monica Hankov kinnitas, et tööstusala tänavate rajamiseks antud toetus oli seotud lisatöökohtade tekkega. Toetuse saaja Häädemeeste vald prognoosis, et aasta pärast projekti lõppemist on tööstusalal lisandunud 34 ja kolm aastat hiljem 69 töökohta. Lõpp jäi mullu oktoobrisse, mis tähendab, et esimeseks aastaks lubatu täitumist hinnatakse tänavu oktoobris ehk kolme kuu pärast. Juunikuine seis näitab aga tööstusalalt mitme firma peale 35 töökoha kadumist, mitte juurdeloomist.
Kolme aasta eesmärkide täitmist hakkab EAS hindama 2020. aasta oktoobris, kui peale algsete peaks olema tööstusalale juurde loodud 69 töökohta. Seega on praeguse seisuga kokku puudu 104 töökohta, mis allesjäänud kahe aasta jooksul tuleb välja võluda. Kui toetuse saaja ei suuda lubatud töökohti luua, on EAS-il Hankovi jutu järgi õigus raha tagasi küsida. Juhul kui asi nii kaugele läheb, tuleb tagastatav summa Hankovi kinnitusel tasuda 60 kalendripäeva jooksul alates otsusest.