Ametiühingute keskliidu juhatuse esimehe Harri Taliga sõnul mitmed liitu kuuluvad ametiühingud alles arutavad esmaspäeval algava tervishoiutöötajate streigi toetamist ja aktsioonid streigi toetuseks jagunevad ilmselt teatud ajaperioodile laiali.
"Kuna on ette näha, et streik kujuneb suhteliselt pikaajaliseks, siis on selge, et kõik aktsioonid ei pea ja ei saa toimuda piltilikult öeldes streigi esimesel päeval, vaid siin ilmselt ka see asi jaguneb teatud ajaperioodile," ütles Taliga kolmapäeval BNS-ile.
Taliga lisas, et kuna keskliit seda streiki ei korralda, siis puudub tal ka põhjapanev info selle kohta, kes ja millal ning milliseid toetusaktsioone korraldab. "Selle kohta me eraldi infot ei korja," märkis ta.
Kui paljud liidud võiksid streigiga ühineda ja kui suureks see kasvada võiks, ei tahtnud Taliga prognoosida. "Streik on väga tõsine asi, seda niisama käigupealt ja naljaviluks ei ole mõtet teha, see nõuab tõsist ettevalmistust," lausus ta. "Ja kindlasti ei näe mina seda ohtu, et keegi seda streiki hakkaks kuritarvitama."
Taliga märkis ka, et ühest küljest ei ole streikimine ametiühingute eesmärk – ametiühingute eesmärk on saavutada korralik palk, ja inimesed tahavad oma tööd teha, mitte streikida: "Streik on ikkagi äärmuslik vahend ja selles suhtes mingisugust streigile õhutamist või üleskütmist ei ole tänasel päeval meie ridades."
Teisest küljest peab streigi puhul Taliga sõnul igaüks seisma omaenda palga eest. "Mitte ei otsi ametiühingud nüüd, et oh seal tuleb streik, me võime nüüd ka, korraldame toetusstreigi."
Samas on Taliga hinnangul selge, et kui palgatõusu saavutamiseks ei piisa sõnadest, siis ei jää muud varianti üle, kui tõsiseid aktsioone korraldada ning solidaarsus on liikumises olemas. "Ja loomulikult me toetame neid nõudmisi sõlmida kollektiivleping ja tõsta palku," sõnas ta.
Eesti Arstide Liit ja Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit teatasid möödunud esmaspäeval valitsusele, sotsiaalministeeriumile ja haiglate liidule, et 1. oktoobril algab tervishoiuvaldkonna töötajate streik. Siis peatatakse plaanilised ambulatoorsed vastuvõtud Tallinna ja Tartu haiglates, 8. oktoobrist võib tööseisak neis haiglates laieneda statsionaari ning streigiga liituvad Pärnu , Viljandi, Narva ja Kuressaare haigla plaanilise ambulatoorse arstiabi süsteem.
Streigi toetamisest teatasid kolmapäeval Riigi- ja Omavalitsusasutuste Töötajate Ametiühingute Liit ja Teenistujate Ametiliitude Keskorganisatsioon.
Teisipäeval kogunenud Raudteelaste Ametiühingu juhatus otsustas samuti toetada aktsioonidega tervishoiutöötajate streiki. Ametiühingul on plaanis kutsuda kokku ka streigikomitee, et langetada otsus võimaliku toetusstreigi kohta.