Kavandatud muudatusteks on lisandväärtust toovate isikutele paindlikumate võimaluste loomine, mis võimaldab kiirelt seaduslikul alusel riiki siseneda, riigis tööle või õppima asuda ning võimalus Eesti elamisloa taotlemiseks, selgub eelnõu seletuskirjast.
Lisaks antakse muudatustega soodustatud korras elamisluba Eestisse elama asumiseks suurinvestoritele, kes on Eestisse investeerinud vähemalt miljon eurot, ning muudetakse süsteemi paindlikumaks, luues teatud soodustusi tähtajalist elamisluba omavatele isikutele Eestis elamise ajal, samuti lihtsustatakse menetlusprotsesse ning vähendatakse halduskoormust.
Eelnõu kohaselt kaitstakse ebaseaduslikult riigis viibivat välismaalast tööandja omavoli eest ja tagatakse asjaomaste töötajate õiguste tõhus kaitse. Kuivõrd Eestis töötaval välismaalasel puuduvad tihti teadmised Eesti õiguskorrast, sätestatakse täiendavalt tööandja kohustused töötasu maksmisel välismaalaste seaduses, et suurendada õiguskindlust ja välismaalastest töötajate teadlikkust.
Kõrgendatud kaitse nähakse eelnõus ette ebaseaduslikult töötanud inimkaubandusohvritele, alaealistele ning välismaalastele, kelle elule või tervisele põhjustati oht või keda koheldi inimväärikust alandavalt. Arvestades nende isikute haavatavust, antakse neile elamisluba kriminaalmenetluses osalemiseks ja võimaldatakse neil Eestisse jääda kuni töötasu väljamaksmiseni. Seni pole prokuratuur Politsei- ja Piirivalveametilt taotlenud ühtegi elamisluba kriminaalmenetluses osalemiseks.
Muudatuste oodatav mõju on Siseministeeriumi hinnangul positiivne. Seadus on planeeritud jõustuma tuleva aasta jaanuarist.