Lisaks traditsioonilistele numbrilistele näitajatele ametnike arvu, voolavuse, vanuselise koosseisu, palga jt andmete kohta, sisaldab ATAR ülevaadet olulisematest avalikule teenistusele suunatud arendustegevustest.
„Ametnike andmete kogumine on riigi aruandlus rahvale ning alus sisemiseks analüüsiks,“ ütles Rahandusministeeriumi asekantsler Agris Peedu. „Mida enam teame ja tunneme ametnikkonda, seda paremini oskame teda arendada, et pakkuda professionaalsemat teenust nii seaduse looja, teenuse pakkuja kui järelevalve teostajana.“
Eestis töötas 2012. aastal 27 072 ametnikku, neist 22 043 riigi ametiasutustes ning 5029 kohalike omavalitsuste asutustes. Üldtrendina on ametnike arv pigem langenud, kuid möödunud aastal ei ole ametnike arvus olulisi muutusi toimunud.
Avaliku teenistuse kriisiaegne palgalangus ning üldturust tagasihoidlikum kasv 2010. aastal on kaasa toonud ametnike kuupalga suhte languse Eesti keskmisse kuupalka. 2012. aastal langus seiskus ja ametnike keskmise brutokuupalga suhe Eesti keskmisesse brutopalka jäi võrreldes 2011. aastaga samale tasemele.
Eesti ametnike vanuseline koosseis on võrreldes teiste OECD riikidega üsna noor ja jaguneb ühtlaselt erinevate vanusegruppide vahel. Samas moodustavad kohalikes omavalitsustes kõige suurema osa (44%) üle 51-aastased ametnikud. Personalivoolavus on avalikus teenistuses püsinud eelmise aasta tasemel (11%), samas on ka asutusi, kus voolavuse näitaja ulatub 30%-ni.
Ametnike professionaalsuse hoidmiseks keskenduti 2012. aastal avaliku teenistuse seaduse väljatöötamisele ja uutele arendustegevustele, nagu näiteks ametnike keskse koolitusprogrammi väljatöötamisele, tippjuhtide ning keskastmejuhtide arendamisele. Vastu võeti korruptsioonivastane seadus, mis muuhulgas raamistab avaliku teenistuse väärtusi. Avaliku teenistuse tõhustamisele aitasid kaasa tugiteenuste tsentraliseerimise projekti elluviimine ja konkursiveebi edasiarendamine.
Avaliku teenistuse aastaraamatu 2012 leiate avaliku teenistuse kodulehelt http://www.avalikteenistus.ee/?id=11199.
Käesoleva aasta 1. aprillist hakkas kehtima uus avaliku teenistuse seadus, mis paneb Rahandusministeeriumile otsese vastutuse avaliku teenistuse arendamise eest. ATAR kui avaliku teenistuse personalijuhtimise aruanne esitatakse edaspidi iga-aastaselt ülevaatamiseks Riigikogule.