06.06.2022 Esmaspäev

Saaremaal maksavad puuetega inimesed tööl käimiseks peale

Saaremaal tegutsevad kolm mittetulundusühingut kaaluvad pöördumist õiguskantsleri poole, sest tööle sõitudeks valla sotsiaaltransporti kasutavad puuetega inimesed peavad teenuse eest omaosaluse maksma, samas on tavainimestele ühistransport maakonnas tasuta.

Ühispöördumises tehti ettepanek vabastada regulaarselt sotsiaaltransporti kasutavad puuetega inimesed omaosaluse maksmisest.
Ühispöördumises tehti ettepanek vabastada regulaarselt sotsiaaltransporti kasutavad puuetega inimesed omaosaluse maksmisest. Foto: pixabay

MTÜ Saaremaa Puuetega Inimeste Koja (PIK), MTÜ Randvere Tööõppe Keskusese (TÖK) ja MTÜ Õnneonn esindajad tegid Saaremaa vallavalitsusele ja vallavolikogule läkitatud ühispöördumises ettepaneku vabastada regulaarselt sotsiaaltransporti kasutavad puuetega inimesed omaosaluse maksmisest, kuna viimased panustavad tööga Saaremaa valla eelarvesse suurema summa tulumaksu näol.

Omaosaluse tasumine puudutab kõiki puudega inimesi maakonnas, kes kasutavad sotsiaaltranspordi teenust. Mõistame omaosaluse vajadust, kuid kuna tavaelanikule on ühistransport tasuta, siis puudega inimesele, kes puudest tingituna ei saa kasutada ühistransporti, on tasu kehtestamine diskrimineeriv,

leiavad pöördujad.

MTÜ Saaremaa Puuetega Inimeste Koja, MTÜ Randvere Tööõppe Keskusese ja MTÜ Õnneonnis on erinevatel töö- ja erihoolekandeteenustel kokku 21 sotsiaaltransporti 4-5 päeval nädalas vajavat inimest. Toetatud Töötamise Teenuse ja Pikaajalise Kaitstud Töö teenuse saajatel, kelleks on psüühikahäirega ja nägemispuudega inimesed, on kohustus töötada 40 tundi kuus ja suutlikkus töötada 2-3 tundi päevas.

„Tavaliselt töötavad nad 4-5 päeva nädalas miinimumtunnitasuga. Kuu töötasu miinus tulumaks on 119.20 eurot. Kui arvestada kaks eurot iga päev sõidule, jääb töötasuks 3.96 eurot päevas. Sõitudeks kulub 40 eurot kuus. Töötasu langeb töölepinguga töötajatel 80 euroni kuus. Saadud tagasiside alusel plaanivad mitmed inimesed loobumist, kuna ei soovi tööl käimisele peale maksta,“ kirjutasid MTÜ Õnneonn, MTÜ Randvere TÖK ja MTÜ Saaremaa PIK esindajad ühispöördumises. Sama mure on ka Saaremaal erihoolekandeteenuse saajatel, kes saavad teenust regulaarselt, et võimaldada lähedastel tööl käia.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255