Reedel võttis kontserni Viru Keemia Grupp juhtkond vastu otsuse konserveerida Kiviter-tehnoloogial töötavad põlevkiviõli vabrikud nafta jätkuva märkimisväärse hinnalanguse tõttu. Põlevkiviõli tootmine jätkub kolmel Petroter-tehnoloogial töötaval põlevkivi ümbertöötlemise tehasel, mille tarbeks toodab kivi VKG Ojamaa kaevandus, teatas VKG BNS-ile.
"Põlevkiviõli tootmise edukus sõltub nafta maailmaturu hinnast ning riigi maksudest ja tasudest. Nafta hinna drastiline langus on vähendanud VKG kui mitte-konventsionaalse naftatootja konkurentsivõimet oluliselt ning see tingiski Kiviteri vabrikute konserveerimise. Tegutseme kõrge volatiilsusega naftaturul, kus toimuvad suured struktuursed muudatused ning me peame uue reaalsusega kohanema," märkis ettevõtte juhatuse esimees Ahti Asman.
"Praeguse naftahinna juures ei ole õlitootmine Kiviter-tehnoloogial enam majanduslikult efektiivne. Riskide maandamiseks oleme võtnud ette erinevad sammud, kuid sellele vaatamata peame märkimisväärselt vähendama tootmiskulusid ja praegu on selleks viimane aeg. Tänased valusad otsused on kontserni jaoks hädavajalikud tagamaks ettevõtte pikaajalist elujõulisust ja tegevuse jätkamist. Kiviter vabrikute konserveerimisel toimuv tootmise ümberkorraldamine puudutab ligi 500 inimest," lisas ta.
"Vaatamata seni kasutusele võetud meetmetele kulude optimeerimiseks ei jäta kujunenud majanduskeskkond ja ülimadal naftahind meile muid võimalusi ettevõtte elujõulisuse säilitamiseks," ütles Asman.
Järgmisel nädalal alustavad kontserni ettevõtted konsultatsioone keemikute ametiühingu ja töötukassaga töölepingute ülesütlemise tagajärgede leevendamiseks. Seoses õlivabrikute konserveerimisega väheneb töökohtade arv kõige rohkem VKG Oil-is kuid ka teistes kontserni koosseisu kuuluvates ettevõtetes: VKG Kaevandused, VKG Energia, VKG Transport, Viru.
Töötukassa juhatuse esimehe Meelis Paaveli sõnul on töötukassa VKG olukorraga kursis ja valmis koondatavaid töötajaid abistama asuma.
„Teeme praegu teadaoleva info põhjal ettevalmistusi, pilt saab selgemaks esmaspäeval, kui toimub esimene töötukassa ja tööandja kohtumine tööandja juures. Kindlasti läheme VKG-sse kohale korduvalt, et inimestele edasistest tegevustest kohapeal infot jagada. Oleme valmis ka selleks, et pakume alanud aastal Ida-Virumaal teenuseid suuremas mahus kui esialgu planeeritud," ütles Paavel pressiteate vahendusel.
„Kuigi tegemist on Eesti jaoks suure ja tõsise koondamisjuhtumiga, on töötukassal olemas võimalused ja vahendid, et kiiresti ja paindlikult olukorrale reageerida. Saame kohe hakata VKG-st koondatavaid töötajaid nõustama, otsida neile sobivaid tööpakkumisi ning osutada töölesaamiseks vajalikke teenuseid,“ lisas Paavel.
Peale koondamisi jääb ettevõttes tööle 1500 inimest.
VKG tootis 2014. aastal 433 000 tonni õli, ettevõtte käive oli 195 miljonit eurot ja kasum 16 miljonit eurot. Varasema info kohaselt oli ettevõtte 2015. aasta prognoositav kahjum 7 miljonit ja tänavu pidi see langema 10 miljonini.