05.11.2021 Reede

Abielulahutusest: jurist selgitab

HUGO.legal jurist Angela Jürgenson on spetsialiseerunud perekonnaõigusele ning kuigi sagedasemad mured on inimestel seotud laste hooldusõiguse ning elatisega, tuleb inimesi kohtu abiga ka lahutada. Jürgenson paneb inimestele südamele, et abielludes tasub tõsiselt mõelda ka varasuhte liigile – see võib õnnelikuna tunduda ebamugav ja sel hetkel ka ebavajalik, kuid tulevikus lahutades võib see toonane valik üsna oluliseks osutuda.

Vahel piirdub vastuvõtul käimine info saamisega ja abielu kestab edasi.
Vahel piirdub vastuvõtul käimine info saamisega ja abielu kestab edasi. Foto: pixabay

HUGO.legal jurist Angela Jürgensoni kommentaar

Abielluda on lihtne. Vallalistel inimestel pole lihtsustatult selleks vaja peale avalduse tegemise ja riigilõivu tasumise teha muud, kui perekonnaseisuametniku küsimusele abielu sõlmimise kohta jaatavalt vastata. Abiellujad peavad valima ka varasuhte liigi - varaühisuse, vara juurdekasvu tasaarvestuse või varalahususe.

Minu vastuvõtule on tulnud palju kliente, kes varasuhte valiku tähendust ega sisu pole valiku tegemisel oluliseks pidanud. Inimlikult võib ka eelnevat mõista, sest pulmi korraldades mõeldakse arusaadavalt muule (kleit, soeng, meik, lilled, pidu, pulmaauto, reis, külalised jne), kui abielu lõppemise või vara jagamise peale.

Tavainimene lähebki nii-öelda "vooluga kaasa" ja kirjutab oma allkirja, tagajärgi mõistmata ja varasuhte olemuse üle pikemalt aru pidamata. Abiellutakse tavaliselt laste kasvatamise pärast, et koos lapsendada, lihtsalt armastusest või muudel põhjustel ja nii nagu on erinevad abielu sõlmimise põhjused, soovivad mõned abiellujad valida ka nendele sobivaima varasuhte.

Näiteks kui naisel puudub vara, sünnivad lapsed ja ta ta jääb aastateks koduseks, soovitan valida varaühisuse või vara juurdekasvu tasaarvestuse varasuhte. Kui mõlemad tegelevad aga oma ettevõtetega, siis on selgem ja lihtsam toimetada varalahususe varasuhtes.

Abielu registreerides annavad naine ja mees üksteisele lubaduse, toetada teineteist heas ja halvas. Eelnev on pikemalt kirjas ka perekonnaseaduse paragrahvi 15 lõigetes 1 ja 2.

Statistika järgi lahutatakse ligemale pool sõlmitud abieludest

Lahutus käib paraku tihti koos abiellumisega, sest statistika järgi lahutatakse ligemale pooled sõlmitud abieludest (https://www.stat.ee/et/avasta-statistikat/valdkonnad/rahvastik/abielud-ja-lahutused).

Kui juristi juurde tullakse, siis inimlikult mainitakse palju ka seda, et armastus sai otsa. Perekonnaseadus kohustab abikaasasid vastastikuseks lugupidamiseks ja toetuseks, seaduses puudub termin "armastus". Kui abikaasad või üks nendest ei soovi enam abielu jätkata, siis on võimalik abielu lahutada. Lahutamise mõte tekib, kui ei suudeta enam teist abikaasat taluda või abielus on mingeid probleeme (näiteks alkohol, vägivaldsus, abikaasa ei tööta, ei tegele lastega vms). Meenub üks tore naine, kes ütles vastuvõtul lahutuse põhjuseid nimetades muuseas, et tema abikaasa on nagu jõehobu, kes lihtsalt istub ja sööb iga päev elutoas diivanil televiisori ees, ei soovi lahutama minna, sest on oma eluga rahul - naine koristab, käib tööl, teeb süüa. Selline olukorrakoomika ajas meid mõlemaid südamest naerma. Naine sai kohtu kaudu lahutuse.

Enne juristi juurde tulekut käiakse ka paariteraapias või psühholoogi juures

Minu juurde on pöördunud naised küsimustega, mis kaasneb sellega, kui abielu lahutada. Kuidas on võimalik ühisvara varasuhte korral vara jagada, kuidas lapsi edasi kasvatada - soovitakse teada enda olukorra kohta parimaid võimalusi. Enne juristi juurde tulekut on mõned käinud ka paariteraapias või psühholoogi juures, mis näitab, et inimene on kaalunud abielu säilitamise ja lahutamise vahel. Selleks, et nõu anda, peab inimene rääkima väga isiklikke ja privaatseid asju oma elust, mis paljudele on ebamugav ja harjumatu, kuid juristi jaoks tavapärane. 

Vahel piirdub vastuvõtul käimine info saamisega ja abielu kestab edasi. Vahel naaseb aga klient tagasi ja siis on ta juba teadlikult lahutuse suunas valiku ja otsuse teinud. Minu juurde tullakse tagasi sel juhul, kui abikaasaga pole rahumeelselt õnnestunud Perekonnaseisuametis või notari juures lahutada. Siis jääb üle kohtule abielulahutuse hagi esitada. Eelnev on küll riigilõivu ja õigusabikulu näol kallim viis, kuid kui abielu jätkamine on võimatu, siis lahutuseni jõudmiseks pole elaval inimesel muid võimalusi peale kohtu.

Abielulahutuse hagisse tuleb kirjutada põhjendus, miks lahutust nõutakse. Tihti on põhjuseks abikaasa poolne liigne alkoholi tarvitamine, füüsiline või vaimne vägivald, priiskav eluviis ja raha raiskamine. Põhjus on inimese jaoks muutunud sedavõrd häirivaks, et kokkuvõttes järeldab lahutust nõudev inimene, et tal on üksi parem ja lihtsam elada. Inimene ei pea lõputult taluma ahistavat olukorda, järelikult ka sellist abielu mitte. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255