03.03.2023 Reede

Lapsega suhtlemise korra kindlaksmääramine

Veebruaris märkis riigikohus vanemate vahel lapsega suhtlemise korra üle tekkinud vaidluses, et seadusest ei tulene vanemate eelduslikku õigust nõuda, et laps viibiks nende kummagi juures võrdse aja.

Seadusest ei tulene õigust nõuda, et laps viibiks mõlema vanema juures võrdse aja.
Seadusest ei tulene õigust nõuda, et laps viibiks mõlema vanema juures võrdse aja. Foto: pexels

Riigikohus selgitas et lapse ja temast lahus elava vanema suhtluskorra kindlaksmääramisel tuleb lapse huvide väljaselgitamiseks kuulata laps ära tema vanust ja arengutaset arvestades sobival viisil ning võtta tema arvamus arvesse ühe asjaoluna lapse huvide väljaselgitamisel.

Samuti selgitas Riigikohus, et suhtluskorra vaidluses tuleb kaaluda kõiki võimalikke suhtluskorra alternatiive ning põhjendada, miks mh ei nõustuta nt eestkosteasutuste ja laste esindaja seisukohtadega ja miks on suhtluskorra kohta oma arvamust avaldanud laste seisukoht nende huvide vastane, mitte võrrelda üksnes vanemate soovitud suhtluskordi.

Lisaks rõhutas Riigikohus, et kohus peab vanema ja lapse suhtlemist reguleerides võimalikult vara ja igas menetlusstaadiumis püüdma suunata asjaosalisi kokkuleppele, et vältida hilisemaid probleeme kohtulahendiga määratud suhtluskorra täitmisel. Selleks peab kohus arutama vanematega kõiki lapsega suhtlemise küsimusi, milles vanemad on eri meelt, suunama neid lapse huvides järeleandmistele ning selgitama, mil viisil ta kavatseb lapsega suhtlemist reguleerida, kui vanemad jäävad lepitamatutele erimeelsustele. Määruse annotatsioonid koos märksõnadega on leitavad siit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255