22.11.2012 Neljapäev

Eesti lapsed on Euroopas esikohal internetiga liialdamises

Pooled Eesti lastest tunnistavad enda puhul vähemalt üht ülemäärasele internetikasutusele viitavat joont, selgub värskest Euroopa laste internetikasutust uurinud raportist.

Projekt EU Kids Online uuris, kui tihti on 11-16-aastased eurooplased enda puhul märganud märke internetiga liialdamisest, kirjutab Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator. Uurijad esitasid ligi 20 000 lapsele viis väidet, mille kohta vastajatel tuli hinnang anda.

42 protsenti lastest tunnistas, et on netis surfanud ka siis, kui see neile eriti huvi ei paku. Kolmandik lastest nõustus väidetega: “ma olen püüdnud netikasutamist piirata, aga see pole õnnestunud”, “ma olen tundnud end häirituna, kui ma ei saa internetis olla” ja “netis olemise tõttu olen veetnud vähem aega pere ja sõpradega ning teinud vähem koolitöid”.

Kuuendik lastest möönis, et on netis olemise tõttu olnud söömata või magamata.

Interneti liigkasutamise risk on kõrgem hilisemas teismeeas, emotsionaalsete probleemidega vastanute seas ja kõrgema elamustejanuga lastel. Patoloogilise internetikasutamise risk ähvardab umbes 1 protsenti Euroopa lastest.

Uuring leiab, et internetis veedetud aeg iseenesest ei ole probleemiks, liigkasutamisest saab rääkida, kui seda enam ei suudeta kontrollida, see on korduv ja teadvustamata.

Pooled Eesti lastest möönsid, et nende puhul on täidetud vähemalt üks liigkasutamisele viitav tunnus. Euroopa keskmisena oli selliseid lapsi 28 protsenti, madalaima näitajaga paistis silma Itaalia – 17 protsenti.

Samas polnud Eestis lapsi, kelle puhul oleks täidetud kõik viis internetiga liialdamisele viitavat tundemärki. Kõrgeim näitaja on Küprosel, kus kõik viis tunnust on täidetud viiel protsendil vastanutest.

Uuringu üks autoreid, Tartu Ülikooli meediauuringute professor Veronika Kalmus tõi välja, et Eesti laste kõrge näitaja taga on asjaolu, et 30 protsenti lastest väidavad, et on netis kolanud ka siis, kui nad polegi sellest huvitatud. Kalmuse sõnul võib see viidata, et puuduvad alternatiivsed tegevused või huvid. Iga viies Eesti laps on netis veedetavat aega püüdnud piirata.

Raportit (inglise keeles) on võimalik lugeda siit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255