Täiskasvanuhariduse arengukava aruandes väärib esiletoomist täiskasvanute elukestvas õppes osalemise kasv. Vastupidiselt enamikule Euroopa riikidele täiskasvanute õppes osalejate hulk majanduslanguse ajal Eestis suurenes, teatas haridus- ja teadusministeerium.
Haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski sõnul on elukestva õppe idee täiskasvanute hulgas juurdumas ning enesetäiendamise võimalused on järjest paindlikumad, kättesaadavamad ja kvaliteetsemad.
Aruandest ilmneb, et viimastel aastatel on õnnestunud suurendada ka varem õppest kõrvale jäänud sihtrühmade – madala haridusega ja vanemaealised täiskasvanud – õppes osalemist. Samuti on õnnestunud vähendada eri- või kutsealase ettevalmistuseta täiskasvanute osakaalu – 2008. aasta 34,6 protsendilt mullu 29,6 protsendini.
„Kuigi olukord on pisut paranenud, on meil madala kvalifikatsiooniga inimesi tööturul jätkuvalt üle 200 000. Riik peab töötama selle nimel, et koolitustele oleks üha rohkematel inimestele ligipääs ja üha enam inimesi ka osaleks koolitustel,” kommenteeris Ossinovski.
Täiskasvanute koolitamisel on olulise panuse andnud Euroopa Sotsiaalfondi programmid: tasuta kursustel on osalenud üle 70 000 inimese. Huvi koolituste vastu on olnud suur, koolitusgruppide täitumine kiire. Ligi kolmveerand tööalasel koolitusel osalenutest kinnitab, et tänu koolitusele tulevad paremini toime oma igapäevase tööga.
Seadusandluses on jõustunud mitmed muudatused üld- ja kutsehariduse paindlikkuse suurendamiseks, mis on aidanud kaasa täiskasvanud õppijate hulga suurenemisele kutsehariduses nii kesk- kui põhihariduse järgses õppes. Samuti on oluline märkida maksusüsteemi muudatust, mis vabastas alates 2012. aastast tööalasele tasemeõppele tehtud kulutused erisoodustusmaksust.