13.08.2018 Esmaspäev

Eestit võib oodata EL-i trahv kanalisatsiooninõuete mittetäitmise eest

Euroopa Komisjon ei ole rahul Eesti tegutsemisega nõuetele vastava kanalisatsioonisüsteemi rajamisel ning lähiajal võib Eestit tegematuse tõttu oodata trahv, kirjutab Eesti Päevaleht.

Juuni alguses tuletati keskkonnaministeeriumile Brüsselist meelde, et Eestile anti 2016. aasta detsembris formaalne hoiatus: kanalisatsioonisüsteemide rajamisega tuleb kiirustada. Nüüd hakkab kannatus katkema ja välja saadeti niinimetatud põhjendatud arvamus, mis on viimane samm enne kohtusse pöördumist.

"Kuna [Eesti kaasuses] pole EL-i reeglitega kooskõlla jõudmist lähemas tulevikus oodata, saadab komisjon välja põhjendatud arvamuse, et püüdeid kiirendataks. Kui [Eesti] ei suuda kahe kuu jooksul vajalikke samme astuda, siis võidakse kaasus Euroopa Liidu kohtusse anda," teatas Euroopa Komisjon 7. juunil.

EL-i etteheited puudutavad seitset asulat: Aruküla, Narva-Jõesuu, Kärdla, Muraste, Türisalu, Vääna-Jõesuu ja Keila jõe reoveekogumisala. Neis asulates on ligikaudu 11 500 majapidamist, millest on ühiskanalisatsiooniga liitumata ligikaudu 6700, seega ei koguta seal reovett täielikult.

Seejuures on reovee kogumise nõuete täitmiseks EL Eestile eraldanud eelmisel eelarveperioodil 630 miljonit ja sel perioodil 140 miljonit eurot. Kokku 770 miljonit. "Raha kasutamine reoveemajanduse korrastamiseks sõltub siiski kohalike omavalitsuste ja vee-ettevõtete initsiatiivist ning võimest projekte koostada ja raha taotleda," ütles keskkonnaminsiteeriumi veeosakonna nõunik Raili Kärmas lehele.

Kuivõrd ligi 6700 majapidamist kohe kanalisatsiooniga liita pole võimalik, otsib keskkonnaministeerium võimalusi Euroopa Komisjoniga läbi rääkida. Nimelt oleksid EL-i nõuded täidetud ka siis, kui kanalisatsiooniga liitumata kodude reovesi kogutaks lekkekindlatesse paakidesse ja viidaks sealt reoveepuhastitesse. Selleks küsib ministeerium omavalitsustelt vastavat statistikat.

Võimaliku trahvi suurus ei ole teada, kuid Päevaleht märgib, et varasema kohtupraktika kohaselt on ühekorde trahvina riikidelt nõutud 3 kuni 10 miljonit eurot, millele on lisandunud trahv iga nõutete täieliku täitmiseni jääva päeva eest, mis on 4700 kuni 20 000 eurot päevas.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255