Liikmesriikide ministrid leppisid uutes standardites kokku kohtumisel Luksemburgis.
Otsusega luuakse ühine nakkusmäära kaardistamise süsteem riskipiirkondade tuvastamiseks EL-is, ehkki reeglid pole liikmesriikidele siduvad.
Reeglid on mõeldud liikumisvabaduse tagamiseks Euroopa Liidus ja vältimaks segadust, mida nähti kevadel, kui liikmesriigid koroonaviiruse peatamiseks teineteisele hoogsalt piire sulgesid.
"COVID-19 pandeemia on häirinud meie igapäevaelu mitmel viisil. Reisipiirangud on teinud meie kodanikele raskemaks tööl ja ülikoolis käimise või lähedaste külastamise," märkis Saksa Euroopa küsimuste minister Michael Roth.
See on meie ühine kohustus tagada liikumisvabadust puudutavate meetmete koordineerimine ja meie kodanikele info andmine selle kohta, mida nad peavad tegema, kui nad reisida otsustavad.
Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC) hakkab iganädalaselt avaldama kaarti, kus Euroopa piirkonnad on liigitatud roheliseks, kollaseks ja punaseks vastavalt koroonaviiruse puhangu raskusastmele.
Värvikoode määratakse vastavalt uute juhtumite arvule 100 000 elaniku kohta kahenädalasel perioodil, aga ka lähtuvalt testimise ja positiivsete testide määrast.
Liikmesriigid ei piira reisimist rohelistele aladele, kuid riiklikel võimudel on õigus seada piiranguid nagu karantiin või kohustuslik testimine inimestele, kes saabuvad kollastele või punastele aladele.
Roheline piirkond on selline, kus 14-päevane nakatumise määr on madalam kui 25 ja positiivseid teste on alla nelja protsendi.
Täna kokkulepitud reeglite järgi on suurem osa EL-i piirkondadest kas punased või kollased.
"Selle leppega välditakse piirisulgemisi ja soositakse vähem häirivaid tervishoiumeetmeid nagu testimine," ütles Prantsuse Euroopa asjade minister Clement Beaune. "Veelgi enam: tagatakse hädavajalik liikumine, eriti eesliinitöötajate jaoks."
Euroopa Liidu riigid leppisid ka kokku, et jagavad oma naaberriikidele infot uute piirangute kohta aegsasti, võimalusel 48 tundi ette.
EL-i nõukogu manitses liikmesriike reisimist teistesse liikmesriikidesse mitte piirama ja tegema vahet epidemioloogilisel olukorral kollastel ja punastel aladel ning kehtestama piiranguid proportsionaalsusest lähtuvalt.