Kui aastal 2015. aasta jaanuarist juunini teisaldas Europark 347 sõidukit, siis sel aastal ainult 48. Riigikohtu otsus tuli tänavu märtsi lõpus ja pärast seda on parklaoperaator teisaldanud 17 autot. Eelmise aasta samal perioodil oli teisaldamiste arv 62, ütles Europark Estonia tegevjuht Karol Kovanen BNS-ile.
"Meil on hea meel, et konfliktseid olukordi on tänu riigikohtu lahendile oluliselt vähemaks jäänud. Teisaldamiste arv on sootuks kukkunud. See on hea uudis ja näitab, et meil pole vaja liiga tihti kasutada nii ebameeldivat abinõud nagu teisaldamine," lisas ta.
Parkimistrahvide arv on pärast riigikohtu otsust vähenenud umbes 20%. Siinkohal tuleb Kovaneni sõnul aga arvestada ka sellega, et Europarkil on parklaid juurde tulnud ja parkijate arv on tuntavalt kasvanud.
"Põhilised eksimused on kas makstud aja ületamine või sisestatakse mobiiliga tasudes ekslikult vale auto number. Sellistel puhkudel, kui tegu pole olnud pahatahtliku tingimuste eiramisega, tuleme me reeglina klientidele vastu ja ei nõua leppetrahvi täies ulatuses tasumist," rääkis ta.
Kovanen tõi välja, et parkimistrahvid ja teisaldamised ei ole nende äri eesmärk omaette. "Meie eesmärk on pakkuda parkimiskohti mõistliku hinnaga seal, kus neid inimestel vaja on. Eriti pärast hinnatõusu tänavatel on meie parklate kasutusaktiivsus ligi viiendiku võrra kasvanud."
Tegevjuhi sõnul lahendas riigikohtu otsus vana probleemi, kus ajale pisut jalgu jäänud seadusandlus andis võimaluse parkimise eest mitte maksta ja seepeale väljastatud leppetrahvi eirata. "Parkimisvõlglase tuvastamine oli ebaotstarbekalt keeruline ja kallis. Ainuke võimalus parkimisvõlgnik vastutusele võtta oli algatada kohtuprotsess, 30-eurose trahvi puhul polnud see otstarbekas," märkis ta.
Riigikohus otsustas tänavu märtsi lõpus, et parklaoperaatoril on õigus parkimistasu korduvalt maksmata jätnud isiku sõiduki leppetrahvide kättesaamiseks teisaldada.