Erinevate keelte oskamine lubab valida parema ameti või töötada välismaal. Lisaks on võõrkeeles mõtlevad inimesed rahaasjus ratsionaalsemad, näitas Chicago ülikooli uurimus.
Boaz Keysari uurimisrühma psühholoogid tegid katseid ligi kuuesaja võõrkeeli õppiva vabatahtlikuga USAs, Koreas ja Prantsusmaal, vahendab uuringut Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator.
Näiteks esimeses katseseerias osalesid hispaania keelt õppivad ameeriklased, kelle emakeel oli inglise keel. Uurijaid huvitas, kuidas inimesed sõlmivad kihlvedusid eri keeltes. Katse alguses said vabatahtlikud 15 ühedollarilist rahatähte ja võisid 15 korda kihla vedada. Iga kord panustasid nad ühe dollari. Võidu korral said inimesed lisaks 1 dollari ja 50 senti. Kaotuse korral jäid nad panusest ilma.
Sarnases olukorras lööb välja inimese loomulik vastumeelsus kaotuse suhtes. Võimalus oma dollar kaotada tundub ebameeldivam kui võimalus poolteist dollarit juurde saada.
Need inimesed, kes kaalusid oma otsuseid võõrkeeles, olid riskialtimad ja tundsid kaotuse ees vähem hirmu. Nad olid kihlveoga nõus 71 protsendil ajast. Emakeeles otsustajad proovisid õnne vaid 54 protsendil ajast.
Seejärel uurisid psühholoogid otsuste tegemise asümmeetrilisust.
Meie otsused sõltuvad sellest, kas enne valiku tegemist rõhutatakse võimalikku kasu või hoopis tõenäolisi negatiivseid tagajärgi. Kui enne otsustamist mõlgub meeles võimalus kasu saada, on inimesed tavaliselt tasakaalukamad ega soovi riskida.
Võõrkeeltes otsuste tegemisel puhul asümmeetria kadus. Õppurid olid suutelised hindama oodatavaid tulemusi ega lasknud end segada sellest, kui probleemi esitati erinevate vaatenurkade alt.
"Tavapäraselt mõtleme me kiiresti ja teeme otsuseid intuitiivselt. Võõrkeel aitab aja maha võtta ning otsuseid korralikult kaaluda," selgitas Keysar. Üleilmastumise puhul kasutatakse võõrkeeli üha rohkem. See võib olla kasulik nii äriettevõtetele kui aidata teha isikliku rahaga seotud otsuseid.
Uurimus ilmus ajakirjas Psychological Science.