02.05.2018 Kolmapäev

Komisjon esitas EL-i eelarve ettepaneku aastateks 2021-2027

Euroopa Komisjon esitas 2. mail ettepaneku Euroopa Liidu 2021.-2027. aasta eelarveks, milles tahetakse muu hulgas siduda toetused õigusriigiga, kaotada tagasimaksed ning keskenduda ühtekuuluvuspoliitika rahastamisel enam struktuurireformidele ja rändajate pikaajalisele integratsioonile.

Ettepaneku kohaselt on kulukohustused aastatel 2021–2027 väljendatuna 2018. aasta hindades 1,135 triljonit eurot, mis on võrdväärne 1,11 protsendiga 27 EL-i liikmesriigi kogurahvatulust. Selline kulukohustuste maht tähendab, et makseid tehakse 1105 miljardi euro ehk 1,08 protsendi kogurahvatulu väärtuses. EL-i eelarvesse lisatakse ka Euroopa Arengufond, millega rahastatakse arengukoostööd Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikidega ning mis seni toimis valitsustevahelise kokkuleppena.

Inflatsiooni arvesse võttes on uue eelarve maht võrreldav praeguse, 2014.–2020. aasta eelarve suurusega, kaasa arvates Euroopa Arengufondi.

Üks suuremaid uuendusi kavandatavas eelarves on EL-i rahastamise tugevam sidumine õigusriigi toimimisega. Õigusriigi põhimõtte austamine on usaldusväärse finantsjuhtimise ja tulemusliku Euroopa Liidu poolse rahastamise oluline eeltingimus. Seepärast tegi komisjon ettepaneku kehtestada uus mehhanism, et kaitsta EL-i eelarvet finantsriskide eest, mis on seotud üldistunud puudustega õigusriigi toimimises liikmesriikides.

Uued kavandatavad vahendid võimaldaksid liidul peatada, vähendada või piirata juurdepääsu EL-i vahenditele viisil, mis on proportsionaalne õigusriigi toimimisel esinevate puuduste laadi, raskusastme ja ulatusega. Ettepaneku sellise otsuse kohta teeks komisjon ja võtaks vastu nõukogu ümberpööratud kvalifitseeritud häälteenamusega.

Seoses Ühendkuningriigi lahkumisega Euroopa Liidust lahkumisega vaadatakse üle ka praegune tagasimaksete süsteem. Komisjon tegi ettepaneku kaotada kõik tagasimaksed ja vähendada summat, mille liikmesriigid EL-i eelarve jaoks tollimaksude kogumisel endale jätavad, 20 protsendilt 10 protsendile. Need meetmed aitavad komisjoni hinnangul eelarvet lihtsamaks ja õiglasemaks muuta.

Vältimaks mõnede liikmesriikide osamaksete märkimisväärset ja järsku suurenemist, tehti ettepanek tagasimaksed kasutusest kõrvaldada järk-järgult viie aasta jooksul.

Samal ajal kui suurendatakse innovatsiooni rahastamist, suurendades näiteks programmi Erasmus+ ja Euroopa solidaarsuskorpuse eelarve kahekordseks, on komisjon uurinud ka, millistes valdkondades oleks võimalik kulusid kokku hoida ja tulemuslikkust parandada.

Komisjon tegi ettepaneku ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) ning ühtekuuluvuspoliitika rahastamist 5 protsendi võrra vähendada, kajastamaks 27 liikmesriigiga liidu uut olukorda. Seejuures märgiti, et ühtekuuluvuspoliitikal on suurem roll struktuurireformide ja rändajate pikaajalise integratsiooni toetamises.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255