04.06.2013 Teisipäev

Õpilaste ja üliõpilaste ravikindlustusest

Suvi toob endaga kaasa ka kooliaasta lõpu. Kui tihti aga mõeldakse vaheajal selle peale, kas vajadusel saadakse abi? Haigekassa on sel puhul koostanud väikese ülevaate õpilaste ja üliõpilaste ravikindlustuse kohta.

Põhiharidust omandavatel õpilastel on õigus ravikindlustusele kuni 21 aasta vanuseni.

Üldkeskharidust omandavatel õpilastel, kes on sisseastumise hetkel nooremad kui 24 aastat, on õigus ravikindlustusele kuni õppeaja nominaalkestuse lõpuni. Kui noor lõpetab õpingud õppeaja nominaalkestuse piires, kehtib tema kindlustus veel 3 kuud pärast kooli lõpetamist. Juhul, kui õppeaja nominaalkestus on ületatud või õpilane on koolist välja heidetud, lõpeb tema ravikindlustus 1 kuu pärast õppeaja nominaalkestuse möödumist. Kui sisseastumise hetkel on õpilane vanem kui 24 aastat, siis pole tal õigust ravikindlustusele õpilasena.

Kutseõpet omandavatel koolikohustuse ea ületanud põhihariduseta isikutel ja põhihariduse või keskhariduse baasil kutseharidust omandavatel õpilastel on õigus ravikindlustusele kuni õppekava nominaalkestuse lõpuni. Kui inimene lõpetab õpingud õppekava nominaalkestuse piires, kehtib tema kindlustus veel 3 kuud pärast õppeasutuse lõpetamist. Kui inimene ei ole õppeasutust lõpetanud õppekava nominaalkestuse jooksul (välja arvatud meditsiiniliste näidustuste tõttu) või on õppeasutusest välja heidetud või eksmatrikuleeritud, lõpeb tema ravikindlustus 1 kuu pärast õppekava nominaalkestuse möödumist või eksmatrikuleerimist.

Eesti alalistest elanikest üliõpilaste ravikindlustus kehtib õppekava nominaalkestuse jooksul ja veel 3 kuud pärast õppeasutuse lõpetamist. Kui üliõpilane ei ole lõpetanud õppeasutust aasta möödumisel õppekava nominaalkestuse lõppemisest või on õppeasutusest välja heidetud või eksmatrikuleeritud, lõpeb tema ravikindlustus sellest 1 kuu möödumisel.

NB! Ravikindlustuse seaduse § 89 lõige 11 kohaselt ei loeta kindlustatuga võrdsustatud isikuks enne 2003/2004. õppeaastat õppeasutusse vastu võetud kaugõppevormis (välja arvatud meditsiinilistel näidustustel) õppivat üliõpilast.

Ravikindlustuseks vajalike andmete esitamine

Andmed õpilaste ja üliõpilaste kohta esitab Haigekassale Haridus- ja Teadusministeerium, mis vastutab ka edastatud andmete õigsuse ja tähtaegse esitamise eest. Pärast seda, kui nõuetekohased andmed on jõudnud Haigekassasse, peab Haigekassa tegema kindlustuskande 5 kalendripäeva jooksul.

Akadeemiline puhkus

Akadeemilise puhkuse ajaks ravikindlustus peatub, välja arvatud juhul, kui akadeemiline puhkus on tingitud inimese haigusest või vigastusest. Kui akadeemiline puhkus on võetud meditsiinilistel põhjustel, tuleb see ka vastavalt vormistada, et andmed Haigekassasse jõuaksid. Kui akadeemilisele puhkusele jäädakse nominaalõppeaja jooksul, siis ravikindlustus peatub ja jätkub pärast akadeemilise puhkuse lõppu.

Mida teha, kui tekivad probleemid või küsimused Eestis õppides?

  • Kontrolli oma ravikindlustuse kehtivust riigiportaalist www.eesti.ee või helistades haigekassa kliendiinfo telefonile 16363.
  • Kui selgub, et sul ei ole ravikindlustust, kuid arvad, et sul on sellele õigus, siis võid pöörduda Haridus- ja Teadusministeeriumi poole. Kontaktid: e-post See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ja telefonid 735 0577 või 735 0574.

Välismaal õppijate ravikindlustus

Õpilased ja üliõpilased, kes suunduvad õppima välismaale, peavad ravikindlustuse jätkamiseks Eestis esitama Haigekassale õppima asumise kinnituseks välisriigi õppeasutuses õppimist tõendava dokumendi, mis peab sisaldama järgmisi andmeid:

  • õppeasutuse nimi;
  • õppeasutuse aadress;
  • õppija ees- ja perekonnanimi;
  • õppija isikukood;
  • õppeperioodi kestus;
  • õppeasutuse esindaja ees- ja perekonnanimi, sidevahendite andmed ning allkiri.

Ravikindlustus vormistatakse esitatud dokumendi alusel maksimaalselt 12 kuuks, seega palume meeles pidada, et tõend õppimise kohta tuleb Haigekassasse toimetada igal õppeaastal.

Õpilased ja üliõpilased, kes õpivad välismaal ning kes omavad ravikindlustust Eestis, saavad vajaminevat arstiabi Euroopa liikmesriikides, majanduspiirkonna riikides ja Šveitsis Euroopa ravikindlustuskaardi alusel. Täpsemat infot Euroopa ravikindlustuskaardi kohta leiate SIIT.

Ravikindlustuse taotlemise dokument tuleb saata posti teel, e-posti teel või tuua see ise kohale Haigekassa klienditeenindusbüroosse.

Mida teha, kui tekivad probleemid või küsimused välismaal õppides?

Kontrolli oma ravikindlustuse kehtivust riigiportaalist www.eesti.ee või helistades Haigekassa kliendiinfo telefonil 16363.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255