Ossinovski tahaks kulude kokkuhoiuks 23-miljonist geeniteabe varamut
Ossinovski sõnul on kogu Eesti elanikkonna geeniteavet ja haiguslugusid hõlmava personaalmeditsiini otsustustoe süsteemi loomine välja arendatav 10 aasta jooksul. "Terve Eesti elanikkonna geenivaramusse lisamine maksab umbes 23 miljonit eurot, mis on tühine summa võrreldes 1 miljardi euroga, mis läheb aastas tervishoiu rahastamisse," sõnas ta Ameerika Kaubanduskoja korraldatud Eesti tervishoiu tulevikku käsitlevad ümarlaual.
Kui liita geeniteave juba olemasoleva 10-aastase haiguslugude teabega ja luua vajalikud tööriistad arstidele ja tervishoiusüsteemile, et prognoosida riske ja pakkuda paremat ning personaliseeritumat teenust, on see tema sõnul kuluefektiivsem kui olemasolev tervishoiusüsteem.
"Geenivaramu on leidnud, et meil on suur hulk inimesi, kellel on kõrge vererõhk nagu igas ühiskonnas. Kuid ravim, mida nad kasutavad, ei tööta umbes 10 protsendil inimestest, sest on DNA analüüsiga kindlaks tehtud, et nende keha toodab kindlat proteiini, mis teeb selle ravimi kasutuks," ütles Ossinovski.
"Kui me praegu teeme peaaegu üleriiklike rinnavähi testimise kampaaniaid, siis peaaegu mitte kunagi ei leita midagi, enne kui on hilja. Me kulutame raha ja aega, et testida ära kõik naised, kuigi üheksakümnel protsendil ei ole rinnavähi riski ja nad ei vaja testi," ütles ta.
"Ja inimestel, kellel on rinnavähi risk, leitakse see valel ajal. Selle asemel saab juba inimese sündimisel testiga selgeks teha, et tal on risk saada 55-aastaselt rinnavähk. Sellest tulenevalt saab seda infot kasutada, et inimene saaks paremat teenust ja süsteem oleks kuluefektiivsem," sõnas Ossinovski.