Eile 17. septembril, esitles justiitsminister Riigikogu põhiseaduskomisjonile uue avaliku teabe seaduse eelnõu, millega täpsustatakse avaliku info kättesaadavust, võimaldades sedasi kergemalt luua uusi e-lahendusi inimeste elu lihtsustamiseks.
Eelnõu esitlenud justiitsminister Kristen Michali sõnul on avaliku teabe seaduses muudatuste keskmeks sinna taaskasutamise mõiste lisamine ning täpsustamine, kuidas peaks avalik teave masinloetaval kujul kasutatav olema ning kuidas seda kohustust peaks täitma. „Avaliku teabe taaskasutus tähendab avaliku võimu valduses oleva info kasutamise võimaldamist sõltumata kasutamise eesmärgist. Sellist infot saab tulevikus kasutada ühtse teabevärava kaudu – täna võiks selle näiteks olla eesti.ee keskkond,“ lausus minister.
Ministri sõnul on uue seadusega võimalik avalikku teavet taaskasutada ärilistel eesmärkidel, näiteks riigi registrites oleva info põhjal uute e-teenuste loomiseks. „Tulevikus on oodata, et tekivad uued teenused inimeste elu mugavamaks muutmisele ja palju neist tuleb loodetavasti erasektorist, kes kasutab juba maksumaksja raha eest kogutud andmeid nutikal kujul ja uute teenuste pakkumiseks. Üks hea näide inimeste elu mugavamaks tegemisest on maanteeameti loodud peatus.ee keskkond, millega saab planeerida eestisiseseid sõite, sõltumata transpordi liigist,“ sõnas Michal.
Põhiseaduskomisjoni esimehe Rait Maruste sõnul on iga ettevõtlust arendav ja samas inimeste elu mugavamaks tegev lahendus igati positiivne. „ Eesti, kui IT valdkonnas silmapaistev riik saab näidata eeskuju ka avaliku teabe elektroonilise taaskasutamise valdkonnas. Usun, et see on üks valdkond, milles on täna veel palju kasutamata ressurssi, mida vabakasutusse andes muutuks inimeste igapäevane asjaajamine kiiremaks ja lihtsamaks,“ ütles Maruste.
Teine oluline täiendus eelnõus on masinloetavuse mõiste kasutuselevõtt, mis tähendab, et uute teenuste loomiseks kasutatav riigi andmebaasides digitaalsete dokumentidena olemas olev info on piisavalt struktureeritud, et neis olevaid andmeid saaks lihtsalt ja võimalikult ühtlase kvaliteediga kasutada. Näiteks saab tulevikus avaliku sektori registrites olevatelt dokumentidelt automaatselt mõne tarkvaralahendusega välja lugeda erinevaid andmeid ning seda infot kasutades luua uusi e-lahendusi.
Eelnõuga määratakse ära ka andmete taaskasutamise eest võetav tasu, mille aluseks saab olema kulupõhisus ehk teisisõnu ei tohi sellise info kasutamise eest saadav tulud ületada selle võimaluse loomiseks tehtavaid kulutusi ja mõningatel juhtudel andmebaasi pidamise kestlikkuseks vajalikke tasusid.
Eelnõuga saab tutvuda aadressil https://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/f57080b9-b4cd-4f7d-a012-e5a00c044c85