Ametiühingute keskliidu värske juhi Peep Petersoni hinnangul tuleks Eestis muuta täiend- ja ümberõppesüsteemi, et sellele oleks ligipääs juba enne töötajate töötuks jäämist.
"Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on välja selgitanud, millised sektorid on tõusuteel ja millised mitte," ütles Peterson intervjuus BNS-ile. "Kui paar aastat tagasi Tarmo Kriis ütles, et õpetaks ümber küll, aga ei tea millisele ametile, siis nüüd on majandusministeerium teinud head tööd ja me teame seda."
Kasvavates sektoritest näiteks tervishoiuteenustes ja IT-sektoris on kõigis tõsine tööjõupuudus, mis kergitab palku, ütles Peterson. Samas ei ole mediaanpalgast väiksema palgaga töötades tõenäoline, et töötaja saaks ennast ise koolitada lasta, rääkimata sellest, et vastavad tööandjad ei ole huvitatud töötajate lahkumisest, lisas ta.
"Praegu on kummaline olukord, kus selleks, et ümberõppeprogrammi pääseda, pead sa kõigepealt töötuks jääma," ütles Peterson. "See ei ole mõistlik, kui on teada, et töötad kahanevas sektoris, siis on sul juba praegu huvi edasiõppe vastu ja motivatsioon liikuda edasi mõnda muusse sektorisse."
Seepärast peakski Petersoni sõnul looma tõukemehhanismi, millega oleks võimalik töötajatele tagada pidevalt ligipääs ümberõppele. "Minu seisukoha järgi peaks see olema solidaarne ja ennekõike tööandjad võiksid olla need, kes sellisesse fondi maksavad," rääkis Peterson.
Peterson tõi võrdluseks Soome süsteemi, kus riik finantseerib püsivalt ümber- ja täiendõppeasutusi, mis suudavad teenust pakkuda tuhandetele inimestele aastas, ja kus koolitust saavad näiteks tulevikus Nokiast vabanevad inimesed.
"Praegu pööratakse väga palju tähelepanu finantsressursile, räägitakse, et meil on vaja investeeringuid meelitada," ütles Peterson. "Seetõttu peamegi väärt kapitali meelitamiseks pakkuma rohkem kvaliteetset tööjõudu. Küll see tõstab ka keskmist palka."