„Eesti riigi rahaasjad on palju rohkem korras kui Ungaril ja isegi Poolal, sellepärast puudub meil igasugune vajadus pensionifondide raha kasutamiseks riigieelarve tasakaalustamiseks,” kinnitas sotsiaalminister Taavi Rõivas. „Valitsus annab endale selgelt aru, et fondidesse kogutud raha on inimeste oma ja selle ära võtmine pole lihtsalt aus ega põhjendatud.”
Riik panustab teise samba jaoks kindlalt edasi, sest kolme sambaga süsteemi luues on need kulutused strateegiliselt juba ette nähtud. See tähendab, et nüüd makseid suurendades ei pea hakkama kusagilt hädavajalikke kulutusi kokku tõmbama. Valitsus on juba ette arvestanud, et pensionisüsteemi hoidmiseks vajaliku veerand miljardi eurose lisakulu katmiseks tuleb kaasata vahendeid ka muude tulude arvelt, kirjutab Eesti Päevaleht.
„Eesti riik jooksvate kulude katteks laenu ei võta, mistõttu ei kavatse me võtta laenu ka pensionikulude katteks. Eesti võlakoorem on Euroopas kõige väiksem, mis omakorda lisab turvalisust, et teist sammast ei pea kasutusse võtma,” märkis Rõivas.
Sama meelt on Rahandusministeerium, kust muidu võib oodata just kõige raskemaid ja halastamatumaid samme. „Põhimõttelisi muudatusi kogumispensioni süsteemis ette näha ei ole,” kinnitas Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Andrus Säälik Eesti Päevalehele. „Võrdlused Poola ja Ungariga ei ole kohased, Eesti ei kaalu võimalust, et praeguse mugava elu nimel võtame endale pikaajalise kohustuse tulevikus.”
Eesti käitus kriisi ajal Poolast ja Ungarist erinevalt ning peatas maksed. Need on nüüd taastunud ja tasandatakse järgnevatel aastatel. Rahandusministeerium lubab kätt kogutud summade kallale mitte sirutada.