Suurest ohust antakse telefoniomanikule märku nii heli, valguse kui ka vibratsiooniga. Taskusireen töötab ka siis, kui telefon on lülitatud vaiksele režiimile või mobiilside operaatori võrk ei toimi.
Riigisekretär Taimar Peterkopi sõnul on riigi jaoks ohu korral elanike kiire teavitamine võtmetähtsusega, mida näeme käimasoleva sõja näitel ka Ukrainas. „Elanikkonnakaitse seisukohalt on äärmiselt oluline, et ohuteavitust oleks võimalik teha erinevate taristute kaudu. Innoprojektina arendatav taskusireen ei sõltu mobiilioperaatorite võrgu toimimisest ja dubleeriks inimeste ohust teavitamist olukorras, kus mobiilside on maas,“ rääkis Peterkop.
Taskusireeni projektijuht Kadi Luht-Kallas lisas, et elanike ohust teavitamiseks on vastavalt olukorrale mõistlik kasutada eri kanaleid. „Nutitelefonid on saanud meile paljudes igapäevategevustes asendamatuteks abimeesteks ning on kodust lahkudes sama kindlalt kaasas nagu võtmed või rahakott. Taskusireen oleks justkui iga telefoniomaniku isiklik taskus kaasas kantav sireen, mille kaudu riik saab ohust inimese elule või tervisele kiirelt märku anda,“ selgitas Luht-Kallas.
Taskusireeni projekti eesmärk on selgitada välja, kas kõrgete mastide 5G tehnoloogial põhinev meediaedastus sobib ohuteavituse edastamiseks. Kui projekt on edukas, siis saaks selle tehnoloogia abil märkimisväärselt tõhustada Eesti riikliku ohuteavituse süsteemi toimepidevust, täpsust ja kiire alarmeerimise võimekust. Sellist lahendust ei ole veel kusagil maailmas kasutusel. Kui tehnoloogia testimine õnnestub, on sellel pilootprojektil praeguses julgeolekuolukorras ka suur ekspordipotentsiaal.
Alates eelmisest aastast on Eestis võimalik saata ohualas viibivatele mobiiltelefonidele SMS. Vajadusel jõuab ohuteavituse sõnum kiiresti ka ETV ja ETV+ tele-eetrisse ning Vikerraadio ja Raadio 4 kanaleid kuulates raadioseadme ekraanile.
Selle aasta lõpuks saab paika riiklik sireenisüsteem. Ohuteavituse võimekust saab lisada Ole Valmis! äpis ja arendamisel olevasse eesti.ee riiklikku mobiilirakendusse. Lisaks osaleb Eesti tänavu sügisel Euroopa Liidu pilootprojektis, millega testitakse Galileo satelliidi vahendusel asukohainfot kasutavatesse seadmetesse ohuteavituse saatmist – selle lahenduse võtame kasutusele juba tuleval aastal.
Taskusireeni projekt kestab kaks aastat ja selle eelarve on 1,25 miljonit eurot. Projekti panustavad siseministeerium, päästeamet, kaitsevägi, häirekeskus, tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet, siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus ning riigi infokommunikatsiooni sihtasutus.
Riigikantselei avaliku sektori innofondist toetati kevadises voorus kaheksat innovatsiooniprojekti, mida hakatakse koos teadlaste ja ettevõtetega edasi arendama ning katsetama. Fondi tegevusi ja projekte rahastatakse Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika 2021-2027 perioodi meetmest „Avaliku sektori innovatsioonivõimekuse tõstmine“.