Seda ettepanekut toetavad ka liberaalse Vaba Demokraatliku Partei (FDP) saadikud, kes kuuluvad valitsuskoalitsiooni. Kuid esitatud ultimaatum on tekitanud rahulolematust „Roheliste” ja sotsiaaldemokraatide seas.
Samal ajal selguvad täiendavad üksikasjad toimuvate kontrollide kohta. Teisipäeval arutasid valitsuskoalitsioon, CDU kui suurim opositsioonijõud ning Saksamaa liidumaad migratsiooni ja sisejulgeoleku küsimusi. Pärast arutelu teatas CDU juht Friedrich Merz, et kristlikud demokraadid ja nende juhtimise all olevad liidumaad jätkavad läbirääkimisi vaid juhul, kui migrante hakatakse Saksamaa piiridel tagasi saatma. Kolmapäeva õhtul seadis Merz Saksamaa valitsusele tähtajaks järgmise teisipäeva, et esitada ametlik seisukoht.
Mis on kaalumisel?
Üks küsimusi, mida Saksamaa valitsus praegu uurib, on see, kas on võimalik tagasi saata piiril põgenikke, kes on end juba registreerinud teistes Euroopa riikides.Seda kinnitasid Saksamaa valitsusallikad uudisteagentuurile dpa. Saksa ajaleht „Bild” oli sellest varem juba teatanud. Siiski rõhutatakse, et see on vaid üks paljudest võimalustest, mida praegu kaalutakse.
Kontrollitud piirilõikudel saadetakse inimesi juba tagasi. Saksamaa siseministeeriumi andmetel on seda tehtud alates eelmise aasta oktoobrist enam kui 30 000 juhul.
Kontrolle teostatakse Poola, Tšehhi ja Šveitsi piiridel alates 2023. aasta oktoobrist ning Saksamaa-Austria piiril juba alates 2015. aasta septembrist. Tagasisaatmine on võimalik, kui isik ei ole esitanud varjupaigataotlust või kui tal on sisenemiskeeld.