Järgnevalt on seoses võimalike ära jäävate reisidega või nende katkestustega ära toodud tarbijate õigused arvestades asjaolu, et üleüldist kriisiolukorda ei ole välja kuulutatud:
Kui reis ei ole veel alanud ja reisilepingu lõpetab reisiettevõte:
Reisijatele, kelle reis ei ole veel alanud, kuid kelle reisipaketi sihtkohtadeks on Hurghada ja Sharm el Sheikh ning kelle reiside väljumised on tühistatud/peatatud reisikorraldaja poolt :
- kohaldub võlaõigusseaduse § 872, mille järgi peab reisikorraldaja reisi ärajätmise korral sellest reisijale viivitamatult teatama. Tarbijale tuleb tagastada 100% tasutud summast (reisikorraldaja kaotab õiguse reisitasule).
- reisiraha tuleb tagastada hiljemalt 30 kalendripäeva jooksul arvestades reisikorraldaja poolt reisi ärajätmise teate edastamisest reisijale;
- reisikorraldaja ja reisija võivad kokku leppida reisi nii asendamise kui edasilükkamise osas. Juhul, kui reisija ei soovi reisi asendamist või edasilükkamist on tal õigus reisitasu täielikule tagastamisele.
Kui reis ei ole veel alanud ja reisilepingu lõpetab tarbija:
Reisijatele, kelle reis ei ole veel alanud, kuid kelle reisipaketi sihtkohtadeks on Hurghada ja Sharm el Sheikh ning kes soovivad reisist loobuda:
- kohaldub võlaõigusseaduse § 874, millise järgi enne reisi algust võib reisija lepingust igal ajal taganeda.
- sellisel juhul kaotab reisikorraldaja õiguse reisitasule, kuid tekib nõudeõigus mõistliku hüvitise osas (üldjuhul on tegemist bürookulu vms kuludega). Mõistliku hüvitise suurus tuleneb reisikorraldaja tüüptingimustest ning antud küsimuses tuleks esmalt pöörduda reisikorraldaja poole.
Kui reis ei ole veel alanud, kuid reisipaketi sihtkohtadeks on Kairo, Luxor või Alexandria (piirkonnad kus on välja kuulutatud kriisiolukord)
Neil reisijatel, kelle reisiplaanides oli ka ametlike kriisipiirkondade - Kairo, Luxor või Alexandria – külastamine nt ekskursioonidena mõnest kuurordist ning kelle reisid ei ole veel alanud, on õigus reisileping üles öelda võlaõigusseaduse alusel, kuna nimetatud sihtkohad on osa reisipaketist ning ülesütlemine põhjendatud.
- Reisiteenuse ohtlikuks muutumine võlaõigusseaduse (VÕS) § 879 kohaselt tähendab seda, et reisikorraldaja ei suuda tagada reisi vältel reisija turvalisust, mis annab lepingu ülesütlemise õiguse ennekõike reisijale.
- Lepingu ülesütlemiseks peab reisija esitama vastavasisulise kirjaliku avalduse reisikorraldajale. Avalduses peab reisija põhjendama, milles tema ohuhinnang seisneb.
- Reisija peab niisugusel juhul arvestama, et lepingu ülesütlemise korral kaotab reisikorraldaja küll õiguse reisitasule, kuid tal on õigus nõuda reisi jaoks juba tehtud mõistlike kulutuste hüvitamist reisija poolt (bürookulud vms).
Juhul, kui reis on juba alanud.
Vastavalt Välisministeeriumi 31.01.2011 pressiteatele soovitab Välisministeerium rahutuste edasise leviku tõttu Egiptusesse mitte reisida ning Egiptuses viibijatel võimalusel riigist lahkuda. Egiptuse ametivõimude poolt on kuulutatud välja eriolukord Kairos, Luxoris ja Alexandrias. Reisijad, kelle reisiplaanid on seotud nimetatud sihtkohtadega, peavad olema eriti tähelepanelikud ja arvestama, et tegemist on ametlike kriisipiirkondadega, kus reisimine on seotud kõrge riskiga ja seetõttu ebasoovitav.Teiste piirkondade (sh kuurortlinnade Sharm El Sheikh ja Hurghada) osas ei ole eriolukorda ametlikult välja kuulutatud ning nendes piirkondades reisimisel :
- Hinnake tekkinud olukorda tuginedes kättesaadavale teabele;
- Võtke ühendust oma reisikorraldajaga;
- Kui soovite reisile minna (olukorras, kus reisikorraldaja seda võimaldab) või seda jätkata, vältige kriisipiirkondi ning järgige kehtestatud turvanõudeid ja –soovitusi;
- Kui soovite reisilepingut reisilepingu kestel ennetähtaegselt lõpetada, siis tuleb esitada reisikorraldajale vastavasisuline avaldus, milles oma ohuhinnangut mõistlikult põhjendate