05.07.2017 Kolmapäev

Urmas Reinsalu: enam kui 100 000 Eesti inimesel puudub ligipääs kvaliteetsele õigusabile

Justiitsministeeriumi hinnangul on Eestis rohkem kui 100 000 inimest, keda sissetuleku järgi ei saa arvestada otseselt tasuta riigi õigusabi saajate hulka, kuid kelle majanduslik olukord ei luba neil ootamatute õigusküsimuste korral ka ise õigusabi küsida. Justiitsministeerium tutvustab täna uut projekti, mis laiendab oluliselt riigi poolt tasuta õigusabi saajate ringi.

„Seni kehtinud õigusabi programmi kohaselt oli riigilt tasuta õigusnõu võimalik saada üksnes vähekindlustatud isikutel, kelle igakuine sissetulek jäi alla ametliku miinimumpalga ning erandjuhtudel ka suurperede esindajatel,“ selgitas justiitsminister Urmas Reinsalu. „Neile lisaks on Eestis suur hulk inimesi, kes esmapilgul saavad hakkama igapäevase kulude katmisega, nagu toit, eluase, riided ja ravimid, kuid kelle sissetulek ei võimalda neil turutingimustel, kus advokaadi tund maksab keskmiselt 130 eurot pluss käibemaks, ise õigusabi küsida. Justiitsministeeriumi hinnangul on Eestis selliseid inimesi 100 000–150 000.“

„Riigi seisukohalt on lubamatu, et nii suur hulk Eesti elanikke jäävad õiguskaitseta,“ märkis Urmas Reinsalu. „Justiitsministeeriumi hinnangu aluseks on võetud osalt statistikaameti andmed, mille kohaselt elas Eestis 2015. aastal vaesuses või absoluutses vaesuses ehk igakuise sissetulekuga alla 429 euro kuus 25,2% elanikkonnast ehk ca 330 000 inimest. Olenevalt leibkonna suurusest ja veel mitmetest teguritest on inimeste hulk, kes tänastel turutingimustel ei saa endale õigusabi lubada, ligi kaks korda suurem. Samas on arvesse võetud ka seda, et kõik inimesed ei vaja õigusabi ja osa neist suudab ka iseseisvalt õigusnõu hankida.“

Tänasest alustab justiitsministeerium ulatuslikku teavituskampaaniat, millega tutvustatakse uut õigusabi süsteemi, mis laiendab oluliselt tasuta ning soodustingimustel riigi poolt õigusabi saajate hulka.

„Esmatasandi õigusnõustamise süsteemi muutmisega ja täiendavate riigi rahaliste ressursside panustamisega suurendatakse kvaliteetse õigusabi kättesaamist inimestele, kellel see praegu puudub,“ rääkis justiitsministeeriumi vabakutse talituse juhataja ja projekti peamine eestvedaja Gunnar Vaikmaa. „Uue süsteemi kohaselt saavad üldist õigusnõustamist edaspidi tasuta või turutingimustest soodsamalt kõik Eestis elavad inimesed, kelle brutosissetulek on kuni 1,5-kordne statistikaameti avaldatud keskmisest ehk ca 1730 eurot. Projekti jõustumisega paranevad märkimisväärselt Eesti inimeste huvide ja õiguste kaitse võimalused.“

Õigusnõustamist pakutakse 2+3+10 süsteemiga, mis tähendab, et esimesed kaks tundi on võimalik saada õigusnõu ühekordse visiiditasu eest 5 eurot koos käibemaksuga (v.a alaealised), sellele järgneva kolme tunni eest tuleb tasuda tunnitasu 20 eurot koos käibemaksuga. Lisaks on abivajajal võimalik saada veel 10 tundi õigusnõustamist turuhinnast oluliselt soodsamalt ehk tunnitasuga 40 eurot koos käibemaksuga.

„Ühtlasi laieneb õigusabi kättesaadavus piirkondlikul tasandil,” selgitas Gunnar Vaikmaa. “Riigi toel õigusnõustamise teostaja leidmiseks korraldati konkurss, mille võitis Eesti Õigusbüroo, kes hakkab lepingu kohaselt pakkuma õigusnõu edaspidi 15 nõustamiskohas üle Eesti.“

Lisaks kohtumisega õigusnõustamisele ja telefoni teel juhendamisele pakub Eesti Õigusbüroo veel ka veebipõhist õigusnõustamist nii eesti kui ka vene keeles portaalis Jurist Aitab  www.juristaitab.ee. Eesti Õigusbürooga sõlmiti esialgu leping kolmeks aastaks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255