Võltsimise tõttu kaotatakse igal aastal EL-is 60 miljardit eurot
Uuringus käsitleti 13 sektorit, mida peeti võltsimisele kõige tundlikumaks. Nendeks sektoriteks olid kosmeetika- ja hügieenitooted, rõivad ja jalatsid, spordikaubad, mänguasjad ja mängud, ehted ja kellad, käe- ja reisikotid, muusikasalvestised, piiritusjoogid ja veinid, ravimid, pestitsiidid, nutitelefonid ning akud ja rehvid.
Uuringu kohaselt küündib nende sektorite otsene aastane kahju turul esinevate võltstoodete tõttu 60 miljardi euroni, mis vastab 7,5 protsendile nende müügist. Kogukahju on 116 eurot aastas ühe EL-i kodaniku kohta, teatas Eesti Patendiamet.
Samuti märgiti, et nendes sektorites on võltsimise tõttu kadunud 434 000 töökohta, sest seaduslikud tootjad toodavad vähem, kui nad toodaksid võltsimise puudumisel, ning seetõttu värbavad nad ka vähem töötajaid.
Aruandes esitatud hinnangu kohaselt kaotavad Eestis need sektorid võltsimise tõttu 8,9 protsenti aastasest otsemüügist. See vastab ligikaudu 115 miljonile eurole ehk 87 eurole Eesti ühe elaniku kohta aastas.
"Esimest korda viimase 5 aasta jooksul pakutakse meie aruandes ja uuringus ulatuslikku pilti võltsimise ja piraatluse majanduslikust mõjust EL-i majandusele ja töökohtade loomisele ning ka teavet selle kohta, kuidas intellektuaalomandiõigusi rikutakse. Samuti tõendab meie uuring, et intellektuaalomandil on hea mõju tööhõivele ja majanduskasvule. Oleme oma tööd teinud nii, et poliitikakujundajatel ja kodanikel ei saaks olla mingeid kahtlusi intellektuaalomandi väärtuses ja intellektuaalomandiõiguste rikkumisest põhjustatud kahjus," ütles EUIPO tegevdirektor António Campinos pressiteate vahendusel.