Eelnõu muudab hooldekodu koha seda vajavatele eakatele pensioni eest kättesaadavaks, jättes hinnavahe riigi ja omavalitsuste kanda ning valitsuse ülesandeks on täpse rahastusmudeli väljatöötamine, edastas erakond.
„Jää on hakanud sulama. Kui veel eelmisel nädalal plaanis koalitsioon meie eelnõu maha hääletada, siis lõpuks jäi peale sotsiaalkomisjonis sündinud otsus jätkata arutelu sotsiaalhoolekande seaduse muudatuste üle. Loodetavasti jagub ka valitsuses tahet lahendada üha teravamaks muutuv probleem. Pääs hooldekodusse ei tohi sõltuda inimese ja ta perekonna rahakoti paksusest,“ ütles SDE liige Heljo Pikhof.
Eestis elab Pikhofi sõnul kümneid tuhandeid inimesi, kes peavad korraldama oma lähedaste pikaajalist hooldust. „Nad on sedavõrd rakkes, et on loobunud palgatööst. Kuna ühiskond vananeb, siis kasvab ka hooldust vajavate inimeste arv. Sotsiaalministeeriumi andmetel maksid inimesed 2018. aastal hooldekoduteenuse eest 53 miljonit eurot - see summa koosnes eakate enda pensionist ning laste ja lastelaste makstud tasudest. Riik koos kohalike omavalitsustega kulutas samal ajal hooldekoduteenuse peale 14 miljonit eurot,“ ütles Pikhof.
Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimehe Helmen Küti sõnul on eelnõu kandev mõte võimaldada inimkeskne ja väärikas hoolekanne kõigile seda vajavatele inimestele.
Õige teenus õigel ajal ja õiges kohas on selleks, et elu oleks elusam ja inimväärsem,
lausus Kütt.