Sel nädalal pöördus Tallinna Linnatransport (TLT) bussijuhtide puuduse tõttu majandus- ja kommunikatsiooniministeerumi poole ettepanekuga alandada bussijuhtidele seadusega määratud vanusepiiri.
Kehtiva liiklusseaduse järgi võib bussi juhtimisõiguse anda 24-aastasele isikule ja erandkorras kohaliku liiniveo teostamiseks alla 50 kilomeetri pikkustel liinidel vähemalt 18-aastasele isikule, kellel on vähemalt B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigus ja kes on läbinud autoveoseadusega kehtestatud ametikoolituse 280-tunnise kursuse.
Oma vastuses TLT-le märkis ministeerium, et kehtiv liiklusseadus võimaldab tööle võtta ka alla 24-aastaseid, kuna Tallinnas on liinid eelduslikult olulises osas alla 50 kilomeetri pikkused.
Samas andis ministeerium teada, et plaanib seadusandjale teha ettepaneku täiendada liiklusseadust ning lubada erandkorras D-kategooria mootorsõiduki ja DE-kategooria autorongi juhtimisõigus anda vähemalt 20-aastasele isikule, kes omab vähemalt B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigust ja kes on läbinud autoveoseadusega kehtestatud ametikoolituse 280-tunnise kursuse või isikule, kes omab autojuhi pädevust mõnes juhtimisõiguse kategoorias ja on D-kategooria või DE-kategooria autojuhi pädevuse omandamisel läbinud 70-tunnise ametikoolituse kursuse.
Muudatusena plaanitakse lubada erandkorras anda ühistranspordiseaduse tähenduses liinivedu teostava D-kategooria mootorsõiduki ja DE-kategooria autorongi juhtimisõiguse alla 50 kilomeetri pikkuste liinide teenindamiseks ka vähemalt 21-aastasele isikule, kes omab vähemalt B kategooria mootorsõiduki juhtimisõigust ja kes on läbinud autoveoseadusega kehtestatud ametikoolituse 140-tunnise kursuse või isikule, kes omab autoveoseaduse kohast autojuhi pädevust mõnes juhtimisõiguse kategoorias ja on D-kategooria või DE-kategooria autojuhi pädevuse omandamisel läbinud 35-tunnise ametikoolituse kursuse.
Kolmanda täiendusena lubataks erandkorras D-kategooria mootorsõiduki ja DE-kategooria autorongi juhtimisõiguse anda vähemalt 23-aastasele isikule, kes omab vähemalt B-kategooria mootorsõiduki juhtimisõigust ja kes on läbinud autoveoseadusega kehtestatud ametikoolituse 140-tunnise kursuse või isikule, kes omab autoveoseaduse kohast autojuhi pädevust mõnes juhtimisõiguse kategoorias ja on D-kategooria või DE-kategooria autojuhi pädevuse omandamisel läbinud 35-tunnise ametikoolituse kursuse.
Seadusemuudatus on tänaseks läbinud ministeeriumide kooskõlastusringi ning hetkel etapis, kus sellesse on vaja sisse viia muudatusi seoses laekunud märkuste ja ettepanekutega. Ministeeriumi sõnul on tegemist väga mahuka muudatuste paketiga ning seetõttu ei ole võimalik täpselt hinnata, millal muudatused saavad riigikogus menetletud.