09.05.2024 Neljapäev

MKM töötab välja kestlikkusaruandluse tööriista infotehnoloogia- ja teenindussektorile

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi juhtimisel töötavad avaliku ja erasektori organisatsioonid Eestist, Soomest, Lätist, Leedust ja Poolast välja rahvusvahelist veebiplatvormi ja digitaalset tööriista, mis toetab infotehnoloogia- ja teenindusvaldkonna ettevõtete kestlikkuse teekonda ja aruandlust.

Kestlikkusaruandluse kohustus rakendub etapiti.
Kestlikkusaruandluse kohustus rakendub etapiti. Foto: pixabay

Järgmise aasta lõpus valmiv abivahend võimaldab IKT- ja teenindussektori ettevõtjatel hinnata oma ettevõtte tegevuse mõju keskkonnale, sotsiaalsele heaolule ja majanduslikule kestlikkusele. Kaardistada ning analüüsida saab ettevõtte positsiooni kümnes kestlikkust puudutavas valdkonnas: kliimamuutused, saaste, vee- ja mereressursid, elurikkus ja ökosüsteemid, ressursikasutus ja ringmajandus, tööjõud, töötajad väärtusahelas, mõjutatud kogukonnad, tarbijad ja lõppkasutajad ning äriline käitumine. Töövahendi abil teostatud analüüs annab ettevõttele soovitusi järgmiste sammude kohta kestlikkuse saavutamisel. 

Veebiplatvormil on lisaks tööriistale kestlikkusaruandluse standardite kirjeldused, üldised kestlikkuse juhised, õpetlikud videod, parimate praktikate näited ja viited kasulikele veebimaterjalidele. Tööriist nimega "ESG Tool" luuakse inglise, eesti, soome, läti ja leedu keeles ning see saab olema kõigile tasuta kättesaadav. Tööriista piloteeritakse Eesti IKT-ettevõtetes järgmise aasta alguses.

"Ettevõtete kestlikkuse aruandluse direktiivi jõustumine on oluline verstapost jätkusuutlikkuse suunas, kuid sellega kaasnevad ka mitmed väljakutsed. Näiteks erinevate standardite rohkus ja veel täpsustamisel olev reeglistik paneb ettevõtetele täiendava surve, aruandluseks vajaliku teabe väljaselgitamiseks," selgitas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu ja innovatsiooni asekantsler Sandra Särav. "Selleks, et Eestis oleks lihtne olla ettevõtja, soovimegi pakkuda tööriista, mis võimaldaks ettevõtjal lihtsamini koguda vajalikku teavet tarnijatelt, klientidelt ja investoritelt. Lisaks ootavad sidusrühmad ettevõtetelt jätkusuutlikkuse kohta infot, mis läheb kaugemale kehtivatest regulatsioonidest, suurendades seeläbi ärilisi kulusid. Praegu aga puuduvad avalikult ja tasuta kättesaadavad vahendid ettevõtetele nende jätkusuutlikkuse hindamiseks. Nende väljakutsete lahendamiseks olemegi loomas keskkonda, mis suunab ettevõtjad õigele rajale ja annab vajalikke vastuseid," lisas Särav.

Ettevõtete kestlikkuse aruandluse direktiiv (ingl. Corporate Sustainability Reporting ehk CSRD) tuleb 2025. aastaks kõigil ELi liikmesriikidel ülevõtta oma siseriiklikesse õigusaktidesse. Direktiiv kohustab kõiki suurettevõtteid ja börsil noteeritud äriühinguid, sealhulgas börsil noteeritud väike- ja keskmise suurusega ettevõtteid (VKE-sid) avalikustama regulaarselt teavet oma sotsiaalse ja keskkonnamõju kohta. 

Kestlikkusaruandluse kohustus rakendub etapiti. 2024. aasta aruande peavad esitama avaliku huvi üksused ehk finantsasutused, kindlustusandjad ning börsil noteeritud ettevõtted, kellel on üle 500 töötaja. 2025. aasta kestlikkusaruandluse koostamise kohustus laieneb ka kõigile teistele suurettevõtetele. 2026. aastal laieneb kohustus VKE-dele, kes on börsil noteeritud ning teatud kindlustusandjatele ja finantsasutustele, kellel suurusest tulenevalt varasemalt kohustust ei olnud. Tegelikkuses aga mõjutab direktiiv peaaegu kõiki VKEsid, kuna nad on osa tarneahelatest. Kestlikkuse aruannet nõuavad investorid, pangad, lõpptarbijad jt sidusrühmad. Seega on aruandluse nõudlus suur ja kasvav.

Kestlikkuse aruandlust lihtsustava platvormi "ESG Tool" arendamine sai alguse 2023. aastal ja on osa laiemast algatusest, mille eesmärk on edendada digitaalset innovatsiooni ja muutusi Läänemere piirkonnas. Projekti toetab Interregi Läänemere piirkonna programm ja projekti kogueelarve on ligi 3,5 miljonit eurot. Projekt lõpeb 31. detsembril 2025.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255