"Oleme läbi viimas ka erastamisprotsessi: prognoosime, et 254 põllumajandusettevõtet saavad selle aasta lõpuks erastatud – alkoholitööstuse, põllumajandustööstuse valdkonnast, ka väikefarmid ja nii edasi," ütles Ukraina põllumajandusminister Oleksi Pavlenko intervjuus BNS-ile riigi poolt ette võetavaid reforme kirjeldades.
Samuti on Ukraina ühtlustamas seadusandlust Euroopa Liidu omaga, seda näiteks toiduohutuse vallas. Sel aastal tahab näiteks piimatööstus avada end Euroopale ja müüa Euroopa Liitu piimatooteid," selgitas Ukraina minister.
Lisaks on Ukraina läbi viimas laiaulatuslikku maareformi, dereguleerimisprotsessi ning maarendiprogrammi, samuti vähendamas bürokraatlikku protsessi.
Reformide läbiviimist nõuab ka Rahvusvahelise Valuutafondi neljaastane finantsprogramm. "Peame ette võtma põhjaliku reformiprogrammi ja saame seeläbi laenupaketi, mis annab meile võimaluse stabiliseerida pangandussüsteem ja välisvaluuta vahetuskursid, nii et see on esimene samm, aitamaks äril kasvada," rääkis Pavlenko.
"Põllumajandusäri kontekstis töötame koos välismaiste finantsasutustega, vaatamaks läbi limiite ja rahastamispõhimõtteid. Ameerika firmadega on meil tulekul ligikaudu miljardi dollari väärtuses masinaid, traktoreid, kombaine, kuivateid... Ameeriklased on valmis müüma, ent meil on vaja kindlustust ning rahastust. See saab olema suureks abiks, kuna võimaldab farmeril osta traktori näiteks viieaastase liisinguga 7- või 8-protsendise intressiga 30 protsendi asemel," ütles Ukraina põllumajandusminister.
Praegu on põllumajandusettevõtted tema sõnul alakapitaliseeritud. "Meil on mõnevõrra puudulik käibekapital ja masinapark, ent ka raudteed ja infrastruktuur, samuti niisutussüsteemid lõunaosas. Piisava taseme juures arvan, et suudame ekspordi järgmise kolme aasta jooksul kahekordistada," kinnitas Pavlenko.