EL on Iraani korduvalt hoiatanud, et ballistiliste rakettide Venemaale tarnimine on lubamatu. Nii nagu USA ja Suurbritannia, leiab ka Euroopa Liit, et need relvad on mõeldud kasutamiseks sõjas Ukraina vastu ning toovad kaasa veelgi rohkem kannatusi ja hävingut.
EL-i sanktsioonide alla sattunud firmade ja isikutega on keelatud äri ajada
USA ametlike andmete kohaselt on tarnitud raketid lühimaaraketid Fath-360. Nende hinnanguline lennukaugus on umbes 120 kilomeetrit. Sõjaliste ekspertide hinnangul võimaldab see Venemaal hoida oma pikamaarakette muude eesmärkide jaoks.
Iraani raketid parandavad Venemaa võimet täpselt rünnata Ukraina sõjalisi objekte või tsiviiltaristut rindelähedastes piirkondades, selgub hiljutisest Suurbritannia kaitseministeeriumi luureraportist. Need raketid, mida tutvustati esimest korda 2020. aastal, suudavad kanda 150-kilogrammist lõhkepead ja väidetavalt tabavad sihtmärki kuni 30-meetrise täpsusega.
Uute Euroopa Liidu sanktsioonide alla sattunud ettevõtete ja isikutega on edaspidi keelatud teha mistahes tehinguid. Lisaks külmutatakse nende varad Euroopa Liidus ning kaasatud isikutel keelatakse Euroopa Liitu sisenemine. Konkreetne sanktsioonide alla sattunud isikute nimekiri avaldatakse peagi Euroopa Liidu Teatajas.
Mõned kuud tagasi kehtestas Euroopa Liit juba sanktsioonid Iraani vastu seoses niinimetatud kamikaze droonide tarnimisega Venemaale. Luureandmete kohaselt on Iraan tarninud Venemaale ka suurtükimürske.
Iraan eitab süüdistusi, Saksamaa valitsus nõuab vastutuse võtmist
Samal ajal eitab Iraan ballistiliste rakettide tarnimist Venemaale. „Olen seda korduvalt öelnud ja kordan veel kord: Iraan ei tarni ballistilisi rakette Venemaale,“ ütles Iraani välisminister Abbas Araqchi enne sanktsioonide kehtestamist. Tema sõnul on Euroopa Liidu kavandatud sanktsioonid alusetud ja lihtsalt ettekääne surve suurendamiseks Iraani vastu.
Iraani väitel on neil strateegiline koostöö Moskvaga, kuid see ei ole seotud Ukraina sõjaga. Teheran väidab, et peab sõjalise abi andmist sõdivatele pooltele ebainimlikuks.
„On täiesti selgeid tõendeid selle kohta, et Iraan on tarninud ballistilisi rakette, ja see ei ole kindlasti kooskõlas kohustusega säilitada rahu,“ ütles Saksamaa välisministeeriumi Euroopa asjade riigiminister Anna Lührmann. Saksamaa seisab selle eest, et ukrainlastel oleks õigus ise oma tulevikku määrata, rõhutas ta. Seetõttu ei tohiks Venemaa saada sõjalist abi.