Kuidas tuleb sellisel juhul toimida kasutamata puhkuse hüvitisega? Kas see on vaja välja maksta 30 päeva jooksul töötaja lahkumisavalduse esitamisest ja lõpetada sel moel töösuhted? Või tohib hüvitise maksmisega oodata kuni töövaidluskomisjoni otsuse vastuvõtmiseni?
Vastab Keijo Lindeberg, Advokaadibüroo LINDEBERG:
Töölepingu seaduse (edaspidi – TLS) § 71 kohaselt on tööandja töölepingu lõppemise korral kohustatud hüvitama töötajale kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse rahas.
TLS-i § 95 lõike 3 kohaselt ei mõjuta töölepingu ülesütlemise põhjendamata jätmine töötaja poolt ülesütlemise kehtivust, kuid kohustust rikkunud pool peab hüvitama teisele poolele sellest tuleneva kahju. Kui töötaja ütleb töölepingu üles etteteatamise tähtaega järgimata, lõpeb töösuhe kohe pärast seda, kui tööandja sai ülesütlemisavalduse (TLS-i selgitused). Töösuhte lõppemisel 15. oktoobril muutub kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse hüvitis sissenõutavaks ja kuulub väljamaksmisele.
TLS-i § 78 lg 1 kohaselt võib tööandja kohtuväliselt oma nõudeid töötaja töötasu nõudega tasaarvestada töötaja kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis antud nõusolekul, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.
Sellest lähtudes ei või tööandja kasutamata puhkuse kompensatsiooni kinni pidada, et tööandjale soodsa lahendi korral teha rahaliste nõuete tasaarveldus.