27.01.2015 Teisipäev

Aruande- ja deklareerimiskohustused ettevõtjale 2015. aastaks

Kindlasti on paljudele ettevõtjatele iga-aastane aruannete ja deklaratsioonide kalender hästi teada. Sellegipoolest ei saa ära unustada, et uus aasta toob endaga kaasa ka mitmeid seadusemuudatusi. Seetõttu tuletab Eesti Kaubandus-Tööstuskoja jurist Simoona Hiob asutuse "Teatajas" meelde, millal uued kohustused rakenduvad. See annab ettevõtjale võimaluse ennast aegsasti ette valmistada uutest aruande- ja deklareerimiskohustustest 2015. aastal ja osutab, millele peaks alanud aastal erilist tähelepanu pöörama.

Freeimages.com
Freeimages.com

Veebruaris tuleb tehtud väljamaksed deklareerida uuel vormil
Aasta alguse üks olulisimaid muudatusi on uus tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni vorm TSD. Esmakordselt tuleb uuel vormil 2015. aasta jaanuaris tehtud väljamaksed deklareerida 10. veebruariks. Üheks tähtsamaks muudatuseks võrreldes senikehtinud vormiga on näiteks see, et lisadel 1 ja 2 ei pea maksusummasid enam arvutama maksumaksja vaid seda teeb maksu- ja tolliamet. Seetõttu lisanduvad deklaratsioonile mitmed väljamakseliigid ning kord väljamakstud summade tagastamise deklareerimine hakkab toimuma eraldi tabelis. Uute vormidega on võimalik tutvuda maksu- ja tolliameti kodulehel www.emta.ee. Küsimuste korral uue TSD vormi osas on võimalik pöörduda nii maksuameti poole e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. kui ka Kaubanduskoja juristide poole e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..">See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Maksusoodustusega mittetulundusühingud ja sihtasutused peavad aruannete esitamisel olema täpsed
Nagu varasematel aastatelgi, tuleb mittetulundusühingutel ja sihtasutustel, kes kuuluvad tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja, ka käesoleval aasta 1. veebruaril esitada maksuametile saadud kingituste ja annetuste deklaratsioon (vormil INF 4). Sellel aastal on deklaratsiooni tähtaegne esitamine väga oluline, sest alates käesolevast aastast jõustusid tulumaksuseaduse muudatused, millega lisati seadusesse uusi aluseid, mille põhjal võib ühingu nimekirjast välja arvata. Üheks ühingust välja arvamise aluseks on näiteks, kui ühing on kolm korda deklaratsiooni esitamisega hilinenud. Loomulikult ei tohtinud ka varem deklaratsiooni esitamisega hilineda, kuid nimekirjast välja arvamiseks pidi ühing olema esitamisega hilinenud mitmeid kordi. Nüüd on regulatsiooni täpsustatud ning piisab, kui ühing hilineb kolm korda. Seega soovitame maksusoodustusega ühenduste nimekirja kuuluvatel mittetulundusühingutel ja sihtasutustel sellel aastal deklaratsioonide esitamise tähtaegadest kindlasti kinni pidada.

Teine oluline tähtaeg, millest maksusoodustuse nimekirja kuuluvad ühingud peaksid tähtaegselt kinni pidama, on kingituste ja annetuste ning muude tulude kasutamise deklaratsiooni esitamine 1. juulil (vorm INF 9). Vorm INF 9 esitakse kalendriaasta kohta, olenemata sellest, kas tulusid või kulusid on olnud.

Juunis tuleb esitada pakendiauditi aruande
Alates 1. jaanuarist 2015 jõustus uus pakendiseaduse muudatus, mis kohustab pakendiettevõtjat auditeerima pakendiregistrile esitatavaid andmeid. Pakendiettevõtja on ettevõte, kes pakendab kaupa Eestis, müüb pakendatud kaupa Eestis või impordib pakendatud kaupa Eesti turule.

Keskkonnaministeeriumi sõnul ei muuda seadus varem kehtinud korda. Nimelt oli pakendiettevõtjal ka varem auditeerimise kohustus, kuid paraku mitmed taaskasutusorganisatsioonid ei nõudnud seda nendega liitunud pakendiettevõtjatelt. Seadusemuudatuse eesmärk on täpsustada auditeerimise korda ja tagada pakendiregistri andmete õigsus.

Pakendiaudit tuleb läbi viia eelmise kalendriaasta kohta (sh 2014. aasta kohta) ja enne pakendiregistrile andmete esitamise tähtaega. Juhime tähelepanu, et pakendiaruande peab laskma auditeerida ka ettevõte, kes on oma kohustused üle andnud taaskasutusorganisatsioonile. Sellisel juhul tuleb audiitori aruanne esitada taaskasutusorganisatsioonile.

Pakendiregistrile aruande esitamise tähtaeg on 30. juuni. Seega on audiitorkontrolli teostamiseks jäänud aega kuus kuud. Pakendiauditi kohta on võimalik lähemalt lugeda keskkonnaministeeriumi pakendialaselt kodulehelt www.taaratark.ee.

Statistikaaruanded
Lisaks ei saa ära unustada, et ettevõttel võib olla kohustus esitada statistikaaruandeid. Statistikaameti sõnul on 2015. aastal statistikaaruannete esitamise kohustus kokku 43 000 ettevõttel või asutusel, mis moodustab 39% Eestis tegutsevatest ettevõtetest ja asutustest.

Väiksemad ettevõtted valitakse andmeesitajaks enamasti juhuvaliku alusel. Statistikaaruannete esitamisega peavad kindlasti arvestama suuremad, s.o üle 50 töötajaga ettevõtted. Samuti võib statistikaaruande esitamise kohustus olla igal aastal ka väiksemal ettevõttel, kes omab oma tegevusalal olulist tähtsust.

Seda, kas ettevõte on kohustatud esitama statistikaaruande, on võimalik kontrollida statistikaameti kodulehel www.stat.ee valides menüüst „Andmete esitamise kohustus“. Juhime tähelepanu, et aasta jooksul võib aruandeid lisanduda.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255