24.01.2025 Reede

Ettevõtjate peamised murekohad: inflatsioonisurve ja kõrged sisendhinnad

Eesti ettevõtjad nimetavad selle aasta peamiste väljakutsetena jätkuvat inflatsioonisurvet ning kõrgeid energia- ja kütusehindu. Samuti on ettevõtjate murekohaks rahavoogude kindlustamine ja töökohtade säilitamine, selgub Luminori tellitud ja uuringufirma Norstat teostatud küsitlusest.
Märkimisväärselt kasvanud kulud, sealhulgas maksutõusude mõju, sunnib ettevõtjaid oma tegevust kriitiliselt ümber hindama ja efektiivsusvõimalusi otsima.
Märkimisväärselt kasvanud kulud, sealhulgas maksutõusude mõju, sunnib ettevõtjaid oma tegevust kriitiliselt ümber hindama ja efektiivsusvõimalusi otsima. Foto: RUP

Inflatsiooni ja kõrgeid sisendhindu nimetab kõige olulisema tänavuse väljakutsena 40 protsenti Eesti väikestest ja keskmise suurusega ehk kuni 249 töötajaga ettevõtetest.

Ettevõtjad tunnetavad ebakindlust ja otsivad efektiivsust

„Suisa pool – 48 protsenti – kõigist küsitletud ettevõtete juhtidest tõi just inflatsiooni esile kõige olulisema tegurina, mis ettevõtte käekäiku eeloleva kahe aasta jooksul kõige enam mõjutab. Praktiliselt sama palju ehk 47 protsenti sidus ettevõtte käekäigu ka üleüldise majanduskeskkonna stabiilsusega ning 25 protsenti omakorda tõi eraldi välja energiahindade kujunemise,“ kirjeldas Luminori ettevõtete panganduse juht Indrek Julge ettevõtjate vaadet nii alanud kui ka järgmisele aastale.

Julge sõnul peegeldavad küsitlustulemused üsna üheselt enam kui kaks aastat kestnud Eesti majandusseisakut ning ettevõtjate teatavat ebakindlust koos äraootava seisukohaga tuleviku suhtes.

„Erinevalt näiteks meie lõunanaabritest lätlastest ei ole Eestis alanud aastal fookuses uute töötajate värbamine – kui Lätis nimetas 35 protsenti ettevõtjatest just töötajate värbamise üheks 2025. aasta võtmeväljakutseks, siis Eestis oli vastav näitaja vaid 16 protsenti,“ märkis Julge.

„Vaid veerand Eesti ettevõtetest plaanib sel aastal töötajaid juurde palgata, pooled seda teha ei kavatse. Lätis on pilt aga pea vastupidine – üle 40 protsendi prognoosib uute töötajate palkamist ning omakorda vaid veerand vastas küsitluses, et nad seda teha ei kavatse,“ lausus Indrek Julge.

Julge märkis, et hoolimata keerulistest majandusoludest on Eesti ettevõtjad viimastel aastatel valdavalt üritanud hoiduda töötajate vähendamisest ning see peegeldub ka meie jätkuvalt suhteliselt madalal püsivas töötuse tasemes.

„Tervelt kolmandik Eesti firmajuhtidest tõi töökohtade hoidmise välja ka tänavuse aasta väljakutsena,“ lisas Luminori ettevõtete panganduse juht. „Kindlasti sunnib märkimisväärselt kasvanud kulubaas, sh erinevate maksutõusude mõju, ettevõtteid oma tegevust kriitiliselt ümber hindama ja efektiivsusvõimalusi otsima. Kuid küsitlustulemused näitavad ka selgelt, et ettevõtted ei soovi leida end olukorrast, kus majanduses paremate aegade saabudes on nad taas silmitsi tööjõupuudusega.“

Uuringufirma Norstat küsitles Luminori tellimusel Eestis, Lätis ja Leedus ettevõtete juhte eelmise aasta lõpus. Igas riigis vastas küsitlusele 250 väike- või keskettevõtte juhti või juhtivtöötajat.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255