Mis on muudatuse eesmärk?
Muudatuste eesmärk on laiendada seaduse kohaldamisala selliselt, et diskrimineerimiskeeld laieneks kõigile diskrimineerimise eest kaitstavatele gruppidele ühesuguselt ning anda võrdõigusvolinikule sõltumatu roll puudega inimeste õiguste edendamisel.
Keda see mõjutab?
Muudatused mõjutavad peamiselt võrdse kohtlemise seaduses nimetatud vähemusgruppe, sh puudega inimesi ja erinevaid elanikkonna vanusegruppe. Laiemalt on sihtgrupiks aga kogu ühiskond, sh ettevõtjad, kes pakuvad avalikult kaupa või teenust.
Mis on olulisemad muudatused?
Isikute diskrimineerimine usutunnistuse või veendumuste, vanuse, puude või seksuaalse sättumuse tõttu keelatakse ka sotsiaalhoolekande-, tervishoiu- ja sotsiaalkindlustusteenuste ja -toetuste, hariduse ning avalikkusele pakutavate kaupade ja teenuste (sh eluaseme) saamise õiguste osas. Praegu on selliste vähemusgruppide diskrimineerimiskeeld ainult töövaldkonnas. See tähendab, et edaspidi peab ka näiteks kaupu või teenuseid pakkuvad ettevõtjad vajadusel võtma meetmeid, et neile vähemusgruppidele luua teistega samaväärsed õigused.
Võrdõigusvolinikule antakse õigus teostada ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni täitmise üle järelevalvet Eestis.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Muudatused plaanitakse jõustada 2019. a 1. jaanuaril.
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda